Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Tržby Stock Spirits významně sráží Polsko. Dividenda bude

Skupina Stock Spirits, vedoucí producent alkoholu ve střední a východní Evropě, zakončila první pololetí s tržbami 108 milionů eur, což značí meziroční pokles o více než pětinu z 137,7 mil. eur. Čistý zisk skupiny za prvních šest měsíců letošního roku se téměř vypařil, když dosáhl 0,2 mil. eur, ve srovnání s 16,8 mil. eur před rokem.

Akcionářům bude vyplacena prozatímní dividenda ve výši 0,0125 eur na akcii. V březnu skupina navrhla výplatu celkové dividendy ve výši 0,025 eura na akcii. Akcie Stock Spirits reagují na pražské burze prudkým poklesem, který aktuálně zmírňují na -5 %.

Společnost uvedla, že se potýká s pokračujícími problémy na polském trhu, které byly důvodem pro velmi špatné první čtvrtletí, po němž však následovalo mnohem úspěšnější čtvrtletí druhé. Skupina doplnila, že „válka“ na polském trhu ji připravila o čtvrtinu tržeb, výsledky na ostatních trzích se vyvíjely v souladu s očekáváním.

„Jak jsme již avizovali na květnové výroční valné hromadě, narušení dodavatelského řetězce ve spojení s agresivní cenovou politikou konkurence v Polsku, která následovala po zvýšení spotřební daně v lednu 2014, způsobilo velmi slabé výsledky celé skupiny v prvním čtvrtletí. Během druhého čtvrtletí se situace v Polsku výrazně zlepšila, ovšem ne natolik, aby se zcela vyrovnal propad zaznamenaný v prvním čtvrtletí… Nehodláme podnikat neekonomická opatření, jen abychom za každou cenu získali větší tržní podíl,“ řekl mimo jiné k výsledkům prvního pololetí Chris Health, generální ředitel skupiny.  

„V současné době věříme, že navzdory rizikům vyplývajícím z přetrvávající agresivní cenové politiky konkurentů a nepředvídatelného vývoje poptávky a objednávek se na konci roku náš zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) bude pohybovat v rozmezí mezi 60 až 68 miliony eur,“ dodal CEO.

Newsletter