Tržby Stock Spirits významně sráží Polsko. Dividenda bude

Skupina Stock Spirits, vedoucí producent alkoholu ve střední a východní Evropě, zakončila první pololetí s tržbami 108 milionů eur, což značí meziroční pokles o více než pětinu z 137,7 mil. eur. Čistý zisk skupiny za prvních šest měsíců letošního roku se téměř vypařil, když dosáhl 0,2 mil. eur, ve srovnání s 16,8 mil. eur před rokem.

Akcionářům bude vyplacena prozatímní dividenda ve výši 0,0125 eur na akcii. V březnu skupina navrhla výplatu celkové dividendy ve výši 0,025 eura na akcii. Akcie Stock Spirits reagují na pražské burze prudkým poklesem, který aktuálně zmírňují na -5 %.

Společnost uvedla, že se potýká s pokračujícími problémy na polském trhu, které byly důvodem pro velmi špatné první čtvrtletí, po němž však následovalo mnohem úspěšnější čtvrtletí druhé. Skupina doplnila, že „válka“ na polském trhu ji připravila o čtvrtinu tržeb, výsledky na ostatních trzích se vyvíjely v souladu s očekáváním.

„Jak jsme již avizovali na květnové výroční valné hromadě, narušení dodavatelského řetězce ve spojení s agresivní cenovou politikou konkurence v Polsku, která následovala po zvýšení spotřební daně v lednu 2014, způsobilo velmi slabé výsledky celé skupiny v prvním čtvrtletí. Během druhého čtvrtletí se situace v Polsku výrazně zlepšila, ovšem ne natolik, aby se zcela vyrovnal propad zaznamenaný v prvním čtvrtletí… Nehodláme podnikat neekonomická opatření, jen abychom za každou cenu získali větší tržní podíl,“ řekl mimo jiné k výsledkům prvního pololetí Chris Health, generální ředitel skupiny.  

„V současné době věříme, že navzdory rizikům vyplývajícím z přetrvávající agresivní cenové politiky konkurentů a nepředvídatelného vývoje poptávky a objednávek se na konci roku náš zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) bude pohybovat v rozmezí mezi 60 až 68 miliony eur,“ dodal CEO.

Newsletter