Tržní podíl OPEC se snižuje. Zabírají si ho Američané

Regulační obchodní politiky organizace OPEC v současnosti významně využívají američtí vývozci. Ze zveřejněných dat exportu z minulého týdne vyplývá, že Američané vyvezli třetí největší množství ropy v historii a podle analytiků výrazně ukrajují z tržního podílu OPEC.

Vývoz americké ropy minulý týden přesáhl hranici jednoho milionu barelů, což je dvojnásobné množství oproti průměru z roku 2016. Současně navázal na letošní trend, kdy hranici jednoho milionu pokořil již třetí týden v roce. Uvedl to dnes americký server CNBC.

„V krátkém období by mohl tento trend podpořit příznivé ceny nejdůležitější komodity Spojených států, zvláště pokud se takto vysoký export udrží. Situace představuje velkou výzvu pro světový trh a současně obnovenou hrozbu pro OPEC, který se snaží svou strategií udržet ceny co nejvýše,“ uvedl spoluzakladatel Again Capital John Kilduff.

Ropný prorok: Černé zlato letos klesne na 40 dolarů za barel

Dobré výsledky zaznamenaly minulý týden i americké pohonné hmoty, které už rostou dlouhodobě. Spojené státy minulý týden prodaly 1,1 milionu barelů nafty a 608 tisíc barelů benzínu, což je navýšení o více než 200 tisíc oproti shodnému týdnu z roku 2016. Analytici tvrdí, že zvýšený export Spojených států ukrajuje právě z exportu organizací zemí OPEC a jejich jedenácti partnerů. Kartel se doposud nerozhodl, jestli prodloužit jejich dohodu o snížení dodávek ropy na trh o 1,8 milionu barelů denně. Dohoda má vypršet už na konci června.

Někteří analytici věří tomu, že zejména únorový přebytek benzínu už mizí a v dubnu by se komoditní trh mohl dočkat zvýšené poptávky. To by znamenalo i zvýšení poptávky rafinerií po surové ropě. Poptávka po benzínu se v dubnu každoročně zvýší zhruba o 100 tisíc barelů denně, což je v souladu s uvedenými predikcemi.

Ví Rusko něco, co my ne?

„Jsem si docela jistý, že se ceny ropy i benzínu vinou vyšší poptávky zvýší. Dubnová poptávka určí, jaká bude situace na trhu v druhém čtvrtletí,“ uvedl ředitel Oil Price Information Service Tom Kloza.

Američané na tom byly minulý týden dobře i z hlediska importů, ty se snížily o 600 tisíc oproti předchozímu týdnu. Největší množství importované ropy se dovezlo z Kanady.

Newsletter