Tsipras získal ano tříleté půjčce. Vyhraje ale podporu vládě?

Řecký parlament dnes po celonoční debatě schválil dohodu o třetím záchranném programu, který země dojednala se zahraničními věřiteli. Proti byla část poslanců SYRIZY včetně exministra financí Varoufakise. V blízké době přijde hlasování o důvěře řecké vládě. To Tsipras vyhrát nemusí a může přiblížit předčasné volby v zemi.

Podle končených výsledků ano dohodě podpořilo 222 z 300 poslanců, proti jich bylo 64 a 11 se hlasování zdrželo, zbylí tři poslanci přítomni nebyli. Premiér Alexis Tsipras chce podle nejmenovaného vládního představitele možná už na konci příštího týdne požádat parlament o důvěru. Pokud ji nezíská, může to znamenat předčasné volby.

Dohodu o nové pomoci, se kterou jsou spojena další úsporná opatření, dnes Tsipras prosadil s pomocí opozice. Tsiprasova vládní strana SYRIZA má ve 300členném zákonodárném sboru 149 mandátů. Část krajně levicového křídla SYRIZY dohodu odmítá, proti hlasoval mimo jiné někdejší ministr financí Janis Varufakis.

Tsipras se v parlamentu opírá celkem o 162 hlasů, vedle poslanců SYRIZY jsou to ještě zákonodárci z hnutí Nezávislí Řekové (ANEL). Možné hlasování o důvěře by se podle agentury Reuters mělo konat po 20. srpnu, což je termín, do kterého Řecko musí uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB).

Přijetí dohody znamená, že Řecko se zřejmě vyhne další překlenovací půjčce od Evropské unie, než bude možné na základě přijaté dohody čerpat dlouhodobou finanční pomoc.

V případě nutnosti další překlenovací půjčky byl ve hře starší celounijní Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za peníze z EFSM ručí všechny členské státy, tedy i Česká republika. Naopak dlouhodobá pomoc bude financováno z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který je nástrojem pouze eurozóny.

Dnes odpoledne se v Bruselu sejdou ministři financí zemí platících eurem, aby o přesné podobě a objemu pomoci jednali. Pokud by řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos na jednání přijel bez schválené dohody, řešili by ministři zcela jistě zejména krátkodobé financování Řecka.

Pokud v Bruselu dohoda o třetím programu finanční pomoci nebude rychle uzavřena, navrhuje podle zdrojů Reuters Evropská komise překlenovací úvěr 6,04 miliardy eur. Zhruba 4,4 miliardy by byly určeny ke splátce dluhů, zbytek by byl použit k tomu, aby unijní státy s národními měnami, tedy i Česká republika, nemusely za půjčku ručit. Reuters dnes uvedl, že Evropská komise již k poskytnutí překlenovacího úvěru učinila patřičná opatření.

Newsletter