Tuzemská inflace v červenci? Poroste, a to o 0,4 procenta

Meziroční inflace v červenci stoupla na 0,3 až 0,4 procenta z červnových 0,1 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, podle kterých je důvodem růstu vliv meziroční srovnávací základny, růst cen potravin a dovolených. Údaje zveřejní Český statistický úřad v úterý 9. srpna

„Míra inflace v červenci stoupne na 0,4 procenta v meziročním vyjádření. Bude tak o desetinu procentního bodu níže za prognózou České národní banky. Rychlejšímu růstu cenové hladiny brání aktuální vývoj cen ropy na světových trzích. Ty totiž oproti předpokladům opětovně klesají, což se promítá do aktuálního poklesu cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic,“ míní hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Pomalejší než očekávané tempo inflace však ČNB nepřiměje k dalšímu uvolnění měnových podmínek. ČNB musí sledovat cenový vývoj i v jiných oblastech, než jsou spotřebitelské ceny. Například v oblasti nemovitostí ceny rostou až téměř dvojciferným tempem.“ řekl ekonom.

Podle Kovandy k této inflaci cen nemovitostí ČNB svým dílem přispívá, neboť uvolněné měnové podmínky zatraktivňují sazby hypotečních úvěrů, které jsou nyní poskytovány v rekordním objemu. „ČNB si toho je vědoma a bude to pro ni jeden z klíčových důvodů, proč se neuchýlí k dalšímu rozvolnění měnových podmínek, navzdory uvolňování, které provádí Bank of England (snížení sazeb poprvé po sedmi letech) a které signalizuje i Evropská centrální banka, obě primárně v reakci na dopady referenda o brexitu.“

„K meziročnímu růstu inflace v červenci i nadále přispíval dražší alkohol a tabákové výroby, náklady spojené s bydlením či dovolené. Naopak meziročně se ceny opět snížily v případě pohonných hmot a potravin, ačkoliv dynamika poklesu nebyla již tak silná jako v předchozích měsících,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ve druhé polovině letošního roku se podle něj začne inflace postupně zvyšovat, ale k meziročnímu růst přes jedno procento dojde pravděpodobně až v příštím roce.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela inflace vzroste i kvůli statistické meziroční srovnávací základně, ale meziměsíční růst cen zůstane velmi slabý. „I když pro červenec předpokládáme pouze 0,1% meziměsíční růst spotřebitelských cen, efekt statistické základny vytáhl meziroční inflaci na 0,3 procenta,“ uvedl.

Newsletter