Tuzemské maloobchodní tržby v červnu výrazně vzrostly

(Doplněno o komentář 10:19) Maloobchodní tržby v tuzemských obchodech v červnu meziročně rostly, po očištění o kalendářní vlivy, o 6,4 procenta a výrazně tak zrychlily růst z květnových 1,1 procenta. Meziměsíčně tržby maloobchodníků rostly po očištění o sezónní vlivy reálně o 2,5 %.

Meziroční růst tržeb bez očištění dosáhl 8,2 %, při vyšším počtu pracovních dní v letošním červnu a nižší základně loňského roku. Na zvýšení tržeb se podílel jak motoristický segment, tak samotný maloobchod.

Vyšší tržby realizovaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Nejvíce rostly tržby z prodeje počítačového a komunikačního zařízení ve specializovaných prodejnách (o 29,1 %) a z prodeje zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 20,9 %). Tržby za prodej výrobků pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 11,5 %, oděvů a obuvi o 8,7 %, výrobků pro domácnost o 5,0 %, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 3,4 % a potravin ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách (o 3,3 %, resp. o 3,2 %). 

„Obchodníci měli v červnu žně. Z hlediska meziročního přírůstku reálných tržeb červen nejen překonal únor, který byl dosud nejlepším měsícem letoška, ale dokonce vykázal nejlepší výsledek za téměř šest let. Za tímto výsledkem, pravda, stála nízká základna loňského „povodňového“ června, jakož i odložená spotřeba z letošního května s dvěma superprodlouženými víkendy. Přesto slouží poslední výsledky maloobchodu jako potvrzení, že domácnosti pokračují v tendenci zvýšených nákupů, která je k vidění zhruba od začátku roku,“ komentoval vývoj v maloobchodě Pavel Sobíšek, hlavní ekonom tuzemské UniCredit Bank. „Česká ekonomika zřejmě ve druhém čtvrtletí udržela solidní růst a ten byl tažen hlavně domácí poptávkou. Další měsíce již nebudou pro obchod tak příznivé, protože narazí na loňskou vyšší základnu, k meziročnímu růstu by ale přesto mělo po většinu měsíců docházet,“ dodal Sobíšek.

Za celé 2. čtvrtletí 2014 se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu reálně meziročně zvýšily o 4,5 % (při stejném počtu pracovních dní ve 2. čtvrtletí 2013 i 2014), přičemž v motoristickém segmentu vzrostly o 7,8 % a v samotném maloobchodě (včetně prodeje pohonných hmot) o 3,0 %. Tržby za potraviny se zvýšily o 3,9 %, za nepotravinářské zboží o 2,9 % a za pohonné hmoty o 1,0 %. 

Newsletter