Tuzemský HDP roste, ale méně, než se čekalo

Hrubý domácí produkt vzrostl ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta.

První odhad hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí je mírným zklamáním. Trh předpokládal meziroční růst o 0,2 procentního bodu vyšší a mezikvartální pak o 0,1 procentního bodu vyšší. Po optimistickém jaru a počátku léta, kdy se odhady letošního celkového HDP zvyšovaly směrem vzhůru, se nyní jeví jako opodstatněné zase jejich určité snižování.

Česká ekonomika roste, ale nezrychluje

Nejnovější dílčí data k průmyslové produkci, maloobchodním tržbám či třeba i platební bilanci ovšem stále ukazují na příznivý vývoj v daných segmentech českého hospodářství. Jistý útlum, k němuž došlo v srpnu, byl, zdá se, překonán. V číslu za třetí kvartál je však tento slabší srpen pochopitelně zohledněn a zjevně se projevil poněkud negativněji, než se předpokládalo.

Dnes zveřejněná hodnota HDP, která se dost pravděpodobně ještě dočká své revize, však nijak nezpochybňuje trend postupného oživování tuzemské ekonomiky. Neměla by ani značit změnu v uvažování České národní banky o probíhajícím intervenčním režimu. Ten zatím podle všeho neskončí dříve než v průběhu roku 2016. 

Newsletter