Tuzemský maloobchod v květnu slábl

(Doplněno 09:30) Tržby v českém maloobchodě v květnu meziměsíčně klesly o 1,5 %, meziročně po očištění o kalendářní vlivy se zvýšily o 1,1 %.

Bez očištění ale květnové tržby obchodníků meziročně klesly o 0,6 procenta, zejména kvůli nižšímu počtu pracovních dní. Největší vliv na meziroční pokles tržeb měl vývoj v motoristickém segmentu a nižší prodej potravin.

Pokles tržeb zaznamenal v květnu zejména maloobchod s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, a to o 5,6 procenta. Lidé také méně utráceli za výrobky pro domácnost a za potraviny. Nakupovali naopak více zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby. Tržby za počítačová a komunikační zařízení se v květnu meziročně zvýšily o 13,9 procenta.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 3,5 procenta a meziročně očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 1,3 procenta. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 1,9 procenta, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů klesly o 2,8 procenta, za opravy vzrostly o 1,3 procenta.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezónně očištěné tržby klesly reálně meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 1,1 procenta. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 0,1 procenta, v tom za potraviny klesly o 0,7 procenta.

Newsletter