Něco, co měl být nudný a ničím nezajímavý den, se proměnilo v poměrně nečekanou chaotickou bouři, která, ač si to neradi přiznají, zmrazila krev v žilách akciovým optimistům.
Ve středu 18. prosince skončilo poslední letošní zasedání Fedu, na kterém se očekávalo snížení referenční sazby o čtvrt procentního bodu. Vše bylo předem komunikováno v médiích, nic překvapivého se nemělo stát, pouze snad trochu zvýšená volatilita během tiskové konference předsedy Powella, kdy algoritmy parsující každou jednotlivou pronesenou větu vrhají na trh nákupní a prodejní příkazy dle drobných nuancí konferujícího, aby nakonec trh zavřel tam, kde ráno otevřel. Stalo se však trochu něco jiného.
Oznámení o opatřeních a tisková zpráva vycházejí třicet minut před začátkem tiskové konference. Pokud vše souhlasí s předpoklady, trh se obvykle vychýlí jen málo. Ve středu se však okamžitě propadl téměř o tři čtvrtiny procenta. Během sekund se tak uskutečnil pohyb, který za normálních okolností pokryje celou obchodní seanci. Co bylo nejvíce znepokojující, že se neobjevili tzv. „dip buyers“, spekulanti, kteří využívají sebemenších poklesů k nákupu indexu. Ten zůstal zamrznut poblíž minimálních hodnot a čekal na svého zachránce, kterým se měl stát předseda Powell.
V okamžiku, kdy jmenovaný přistoupil k řečnickému pultíku a pronesl úvodní věty, bylo jasné, že od něj žádnou záchranu trh čekat nemůže. Ať říkal, co říkal, reakce byla negativní. Tisková konference trvala bezmála dvě hodiny, během nichž trh ztratil tři procenta, a to epickým způsobem, bez sebemenší korekce. Pohyb svou dynamikou do značné míry připomínal panické prodeje při propuknutí pandemie v roce 2020 nebo „flash cash“ z roku 2010. Co bylo s největším podivem, že chyběl reálný důvod pro podobný pohyb. Kosmetická změna ve výhledu vývoje úrokových sazeb či zvýšená nervozita z návratu inflace, kterou komentátoři uvádějí jako potenciální příčinu, nemohla mít takový devastující vliv.
Příčinu musíme hledat v technickém nastavení trhu. Od dob pandemie jsou akciové indexy nad normální míru ovládány opčními spekulanty. Tito obchodníci jsou dvojího druhu. První opce kupují, poslušně platí premium, které jsou ochotni obětovat za potenciální zisk své spekulace, a nepředstavují pro trh zvláštní nebezpečí. Druzí opce prodávají a dopouští se něčeho, čemu se trefně říká sběr desetníků před parním válcem. Po určitou dobu úspěšně inkasují opční premia, ale vystavují se neúměrnému riziku, že při prudkém pohybu přijdou o mnohonásobky svého kapitálu. Damoklův meč padá nečekaně a bez varování a s efektem sněhové koule vyvolaným právě jejich obchody. Přesně to se stalo minulou středu. Zákeřnost tohoto úderu spočívá v jeho naprosté nepředvídatelnosti. Kdo tvrdí, že to umí, lže.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0414 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0344 do 1,0434 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,13 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,08 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,05 do 24,30 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial