Problémy firmy Evergrande, která minulý týden poslala do konkurzu svoji zahraniční část, začaly již na podzim roku 2021. Dluhopisy čínských developerských firem emitované v zahraničí a denominované v amerických dolarech byly do té doby nesmírně oblíbeným investičním aktivem. Měly pověst učinit z finančního portfolia bojujícího s nulovými výnosy státních dluhopisů ostrůvek výnosových orgií. Chytří zprostředkovatelé udržovali jejich umělý nedostatek, takže kdokoliv se k nim nějakým způsobem dostal, měl pocit, jako by narazil přinejmenším na zlatou žílu.
V září 2021 se situace otočila o sto osmdesát stupňů. Během několika týdnů se ceny těchto dluhopisů na mezinárodním trhu propadly o desítky procent a ceny některých se blížily cenám indikujícím default. Nejmedializovanějším případem se staly potíže největšího developerského molochu Evergrande, který se dostal na samý pokraj krachu, kdy byly splátky v amerických dolarech, mnoho týdnů po regulerní splatnosti, honorovány až na poslední chvíli. Krize byla zažehnána, ceny dluhopisů se částečně vzpamatovaly, i když nikdy nedosáhly hodnot z dob jejich největší popularity. Zahraniční investoři uvěřili slibům čínské vlády.
Od roku 2010 se čínský nemovitostní trh stal mnohokrát terčem kritiky skupiny „nevěřících“ západních spekulantů a ekonomů. Poukazovali na neefektivitu čínských investic, známá jsou videa měst duchů, betonových výškových budov plných prázdných bytů, v jejichž ulicích jste téměř nepotkali živáčka. Všechny snahy a volání po prasknutí nemovitostní bubliny vešly v niveč a jejich autoři zakusili tvrdý výsměch. Hlasy novodobých Juliů Fučíků, kteří viděli v Číně místo, kde se realizuje ekonomický model budoucnosti, naopak získaly na popularitě. Zdálo se, že případ Evergrande bude opět „uklizen“ čínskými regulátory a spekulativní nemovitostní vlna poběží dále.
Ukazuje se však, že problém nejenom nezmizel, ale během dvou let se ještě prohloubil. Nemovitostní sektor představuje podstatnou část HDP, ale taktéž jsou na něj navázány investice běžných čínských střadatelů. Ekonomika je jím prorostlá takovým způsobem, že snahy o jeho útlum mohou způsobit nepředstavitelné problémy. Začala si to uvědomovat jak komunistická strana, tak doposud pozitivní zahraniční investoři. Čínská měna oslabuje, čínská centrální banka prodává americké státní dluhopisy, aby si uvolnila ruce pro měnové intervence. Zdá se, že jsme na počátku nových událostí, které budou udávat tón finančním trhům v příštím období.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0879 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0842 do 1,0915 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,99 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,05 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,93 až 24,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,92 do 22,21 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.