Ukrajina chystá sankce proti Rusku, mohou se dotknout i přepravy plynu

(Doplněno 15:11) Ukrajinská vláda dnes navrhla uvalit sankce na 172 občanů Ruska a dalších zemí a 65 ruských firem, které „financují terorismus“. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. Premiér nevyloučil, že by se připravované sankce mohly dotknout i přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Sankce proti ruským firmám mohou zahrnovat zmrazení aktiv, zákaz přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí, uvedl podle agentury Reuters Jaceňuk.

Na otázku, zda by připravované sankce mohly zasáhnout dodávky ruského plynu přes ukrajinské území, Jaceňuk řekl, že sankce mohou zastavit „všechny typy tranzitu od přeletů letadel až po přepravu nerostných zdrojů“.

Sankce se mají týkat institucí a lidí, kteří podporovali připojení Krymu k Rusku či se podílejí na financování aktivit proruských povstalců bojujících na východě Ukrajiny. Osobám na seznamu hříšníků může být kupříkladu zakázán vstup na Ukrajinu.

Podle Jaceňuka mají nové sankce rovněž zkomplikovat modernizaci ruské armády. Rusko už od sovětské éry spolupracovalo s ukrajinskými podniky při výrobě raketové a letecké techniky, plavidel a těžkých zbraní.

Jaceňuk sdělil, že doporučení týkající se sankcí bude předáno ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany. Premiér předpokládá, že parlament příští úterý schválí zákony, které by navrhované kroky legalizovaly.

Návrh Kyjeva přichází den poté, co ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Rusko se kromě toho chystá zakázat tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie. Moskva těmito opatřeními reaguje na západní sankce vyhlášené za ruskou podporu východoukrajinských vzbouřenců.

EU připravila nové protiruské sankce. USA se připojí a viní Rusko z porušení jaderné dohody

Odboj proti sankcím. Rusko směřuje k dohodě s Íránem

Newsletter