Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Ukrajinské „příměří“: Rebelové dobyli město Debalceve

Ukrajinští povstalci dnes oznámili dobytí strategického města Debalceve, které v posledních hodinách nepřetržitě ostřelovali navzdory příměří dohodnutému minulý týden. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na zdroj z povstaleckého velení. Většina města, které leží na klíčové železniční trati mezi Doněckem a Luhanskem, je prý pod kontrolou vzbouřenců, kteří nyní Debalceve „dočišťují“. Kyjev dobytí města popírá.

Ukrajinská armáda v dnešní informaci o stavu příměří uvedla, že Debalceve bylo celou noc vystaveno dělostřelecké palbě vzbouřenců, kteří obsadili okolní návrší. Samotné město je prý s výjimkou železničního nádraží v rukou vládních vojsk. Nezávislé informace z Debalceve k dispozici nejsou, misi evropských pozorovatelů separatisté do města nepustili.

„Dobyli jsme městskou policejní stanici a železniční nádraží. Větší část města, včetně administrativních budov a strategických objektů, je pod kontrolou lidové republiky,“ tvrdí zdroj Interfaxu.

Za „nekorektní“ označil tento zdroj tvrzení, že povstalci porušují příměří dojednané minulý čtvrtek na summitu v běloruském Minsku. „Od začátku jsme upozorňovali, že režim zastavení palby se tohoto území netýká. Příměří porušil Kyjev, když v pondělí ostřeloval doněcké letiště a Horlivku,“ uvedl zdroj ruské agentury.

Formulace povstaleckého „ministerstva obrany“ o situaci v Debalceve je opatrnější. „Povstalecká vojska kontrolují nádraží a východní okraj města. Větší část Debalceve pod naší kontrolou není,“ citovala ministerské komuniké povstalecká agentura DAN.

Povstalci dnes ráno oznámili, že noc se obešla bez incidentů. Poslední přestřelka se prý odehrála krátce po půlnoci SEČ u obce Kirovske v Doněcké oblasti, poté už byl na bojové linii klid. Žádné ostřelování nezaznamenala ani doněcká radnice.

Podle tiskové zprávy velení ukrajinské protipovstalecké operace ale vzbouřenci i v noci pokračovali v intenzivních útocích na Debalceve. Na město a okolní obce podle Kyjeva vzbouřenci pálili z raketometů Grad. Čtyřikrát prý separatisté porušili příměří i v Luhanské oblasti. Ztráty na životech hlášeny nejsou.

V noci na dnešek vypršel termín, kdy měly obě bojující strany zahájit odsun těžké bojové techniky z fronty. Podle shodných zpráv ukrajinského i ruského tisku ale nebyly zaznamenány žádné známky pohybu vojsk. Obě strany se vzájemně obviňují z porušování minských mírových dohod a tvrdí, že s odsunem začnou až souběžně s protivníkem.

O odsunu těžkých zbraní měla dnes ráno prostřednictvím videokonference jednat takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Kyjeva, Moskvy a povstalců. Jednání bylo ale odloženo.

Newsletter