Úterní ukrajinský útok na území Ruska včera dopoledne zakýval s finančními trhy. Riziko eskalace konfliktu na Ukrajině a přelití války na západ existuje. Proto dolar reagoval posílením, přestože si své zisky neudržel. Na akciových titulech svítila červená.
Podle ukrajinské tiskové agentury RBC-Ukraine, odkazující se na zdroj z ukrajinských ozbrojených sil, měla včera ukrajinská armáda poprvé zaútočit na ruské území použitím amerických balistických raket ATACMS. Útok proběhl dva dny poté, co prezident Spojených států Joe Biden povolil Ukrajině využívat tyto rakety. Cílem útoku měl být sklad zbraní v blízkosti Karačeva, které se nachází zhruba 130 kilometrů za ukrajinskou hranicí. Podle ruské tiskové agentury TASS včera Vladimír Putin podepsal nový dekret, který pozměňuje ruskou jadernou doktrínu. Ze změn vyplývá, že Rusko může považovat kroky Ameriky jakou „společný útok“ na Ruskou federaci. Hrozí tedy eskalace konfliktu.
To, že by se válka na Ukrajině potenciálně přelila dál na západ, včera trhy reflektovaly. Risk-off sentiment se projevil posílením dolaru, který zaujímá roli bezpečného přístavu. Zelené bankovky posílily pod 1,0525 EURUSD. Oslabily rizikové měny, mezi něž se řadí i česká koruna. Ta se posunula nad 25,30 EURCZK a v krátkosti také nad 24,00 USDCZK. Americké výnosy klesly zejména u středních splatností, směrem na jih se vydaly i výnosy evropské. Evropský akciový index Stoxx 600 od otevření burzy klesl o více než 1 %, futures na americký S&P500 se propadly zhruba o 0,8 %. Mírně posilovalo také zlato nebo Bitcoin.
Pohyby vyvolané strachem však nenastavily nový trend. V odpoledních hodinách dolar odevzdal své zisky posunem nad 1,0590 EURUSD, koruna posílila zpět pod hranice 25,30 za euro a 23,90 za dolar. Své ztráty ale neumazaly všechny americké akcie, které se po otevření burzy obchodovaly pod pondělní zavírací cenou. Americké výnosy zkorigovaly jen mírně. Pesimistickou náladu zchladily komentáře ruského ministra zahraničí Lavrova, podle kterého nukleární válka nenastane. Včerejší pohyby na trzích tak byly nakonec relativně mírné a z dlouhodobého hlediska skoro zanedbatelné. Ale naznačily nám, kam se trhy mohou vydat v případě další eskalace válečné situace. Riziko je nenulové.
Na data byl včerejší den slabší. Revize říjnové inflace v eurozóně potvrdila, že cenová hladina se v meziročním srovnání oproti září nezměnila a zůstala na úrovni 2 %. I jádrová inflace zůstala nezměněná na lehce zvýšené 2,7% úrovni. Euro bez reakce. Inflačních čísel jsme se dočkali i z Kanady. V zemi javorového listu cenová hladina v říjnu meziročně vzrostla z 1,6 % na 2 %, očekáván byl mírnější růst na 1,9 %. Kanadský dolar posílil pod hranici 1,4000 USDCAD. Šance na snížení sazeb v prosinci o 50 bazických bodů se snížila z 38 % (před zveřejněním dat) na 20 % (po zveřejnění).
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0573 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0525 do 1,0629 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,27 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,90 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,21 až 25,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,74 do 24,05 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo