Úleva v Evropě pokračuje. KB testovala nová maxima, PM ČR ocenila výsledky 1% ziskem

Uvolněné geopolitické napětí v Iráku a na Ukrajině poslalo v úterní seanci evropské akciové trhy výš. Po pomoci amerických letadel zachytilo vládní vojsko strategickou základnu Mosul Dam. Mezitím se ve východní Evropě snížilo napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Akcie Moeller Maersk poskočily o zhruba 5 % a vedou tak index Stoxx Europe 600,+0,6 %, ten vzrostl druhým dnem v řadě na 334 bodů.

Německý DAX 30 přidal +1 % a uzavřel na 9334 bodech po optimismu na Ukrajině. Německo je hlavním obchodním partnerem Ruska a patová situace s Ukrajinou byla pro německé akcie bolestná. Ruský MICEX přidal +0,8 %, francouzský CAC 40 +0,6 % a podobně i britský FTSE 100.

Budoucí vývoj britských úrokových sazeb byl opět v centru pozornosti poté, co tempo růstu spotřebitelských cen v ostrovní ekonomice pokleslo více, než se očekávalo. Meziroční míra inflace klesla na 1,6 % z 1,9 %, zatímco analytici očekávali 1,8% nárůst cen.

Pražský index PX dnes zakončil se ztrátou 0,2 % vlivem poklesu akcií ČEZu -0,65 % a Komerční banky. Ta v průběhu dne posunula historické maximum na 4.953, prodejci však následně stlačili titul zpět pod 4.900 Kč. Druhá z bank, Erste následovala sektor v regionu rostoucí na uvolněném sentimentu a přidala 0,9 %.

UniCredit je s 6% podílem druhým největším akcionářem O2

Philip Morris ČR překvapil tržbami i ziskem, tržní podíl v ČR však dále klesá

Telekomunikace O2 ustupuje z vyšších úrovní, dnes na závěrečných 296 Kč. Druhým největším akcionářem O2 CR po PPF se podle dnešních zpráv z médií stala banka UniCredit s podílem 5,68 %.

Na lepší výsledky za první pololetí roku zareagovaly bezmála 1% ziskem akcie Philip Morris ČR. Tržby dosáhly 6,4 mld. Kč a příjemně překvapily trh, zatímco čistý zisk meziročně vzrostl na 1,1 mld. Kč.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter