Unikátní modrý diamant byl vydražen za více než miliardu korun

Aukční síň Christie’s včera v Ženevě vydražila naprosto unikátní 14,6karátový modrý diamant Oppenheimer Blue. Jeho hodnota se vyšplhala na 50,6 milionu švýcarských franků, v přepočtu zhruba 1,265 miliardy korun.

Kámen je pojmenován po siru Philipovi Oppenheimerovi, jehož rodina ovládala kdysi největší, dnes druhou nejproduktivnější, diamantovou těžařskou společnost De Beers. Ta na vrcholu své slávy produkovala 80 procent všech vytěžených diamantů na naší planetě.

„Modré diamanty jsou velmi vzácné. Na 200 tisíc vytěžených diamantů připadá jediný modrý a jen jedno procento ze 462 modrých diamantů má stejně jako Oppenheimer Blue barvu označovanou jako Fancy Vivid. Tuto barvu charakterizuje středně až tmavě modrý tón a vysoká až nejvyšší sytost, což je jeden z důvodů astronomické ceny tohoto diamantu,“ uvedl klenotník a majitel ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Modré diamanty mohou stát 50krát více než bílé

Diamanty se vyskytují nejčastěji v bílé barvě nebo s lehce žlutým nádechem. Sytě barevné („Fancy Color Diamonds“) jsou ale mnohem cennější. Takto modré diamanty jsou natolik vzácné, že se velmi obtížně pořizují. „Cena sytě modrých, růžových, červených i žlutých diamantů mnohdy dosahuje astronomických částek, protože jsou opravdovou raritou. Karátový modrý diamant stojí i 50krát tolik, co klasický bílý ve stejné kvalitě. Obecně platí: čím je barva intenzivnější, tím vyšší cena,“ dodal Ryšavý.

Tři výjimečné aukce za poslední půlrok

Středeční dražba se výsledkem přiblížila nedávnému výjimečnému prodeji z loňského listopadu. Rekord stanovil kvalitativně unikátní 12karátový modrý diamant, který v podobě velmi jednoduchého prstenu zakoupil hongkongský podnikatel Joseph Lau za 48,6 milionu švýcarských franků.

Den předtím vydražil také prsten s výjimečným 16karátovým růžovým diamantem v přepočtu za 720 milionů korun. Oba prsteny v celkové hodnotě necelých dvou miliard korun věnoval své sedmileté dceři.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter