Unipetrol sečte škody po výbuchu a požáru v Litvínově příští týden

Situace v chemičce Unipetrol, kde od čtvrtečního rána hoří propylenová jednotka, se zklidňuje, akutní nebezpečí nehrozí. Hasiči nechávají dohořet zbytky látek. Policie kolem 13:00 částečně zprovoznila silnici I/27 z Mostu do Litvínova, řidiči mají k dispozici i další dříve uzavřené silnice, řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Rozsáhlý požár zasáhl chemičku ve čtvrtek ráno, předcházel mu výbuch.

„Řidiči tak mohou jet z Mostu do Litvínova přes začátek obce Záluží, kde na kruhovém objezdu odbočí směrem na obec Dolní Jiřetín a přes Horní Jitřetín mohou pokračovat do Litvínova. Totéž platí pro motoristy cestující v opačném směru,“ řekla ČTK Světláková s tím, že druhý úsek, který vede uprostřed chemičky, zůstává i nadále uzavřen.

Hasiči ještě ve čtvrtek večer definitivně uhasili jedno z ohnisek požárů. „V objektu nadále zůstává jeden požár menšího rozsahu na potrubí, které právě vede k fléře, kde se řízeně spaluje ten zbylý plyn. Tam to hasiči kontrolují,“ uvedl mluvčí. Podle litvínovské radnice bude dál pokračovat řízené vyhoření. „Nebezpečí havárie na potrubí ethylenovodu nehrozí,“ doplnila litvínovská radnice s tím, že zásah hasičů potrvá ještě desítky hodin. Ve čtvrtek na místě zasahovalo 43 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje, teď jich na místě zůstává už jen několik.

Škodliviny do ovzduší neunikly. „Prováděná kontinuální měření stavu ovzduší neprokázala nebezpečné koncentrace škodlivých látek,“ doplnila litvínovská radnice.

V areálu továrny jsou jen zaměstnanci, kteří zabezpečují udržovací provoz. „V petrochemické části byly odstaveny veškeré výrobní jednotky. Rafinérie běží na minimální režim. Musí tady být zaměstnanci, kteří udržují minimální provoz a režim celého areálu,“ doplnil Duda. Podle litvínovské starostky Kamily Bláhové (ANO) si evakuovaní zaměstnanci Chemparku mohou vyzvedávat svá vozidla, která byli nuceni ve čtvrtek zanechat na parkovištích závodu. Mezi Mostem a Litvínovem je omezena také městská hromadná doprava. Tramvaje mezi městy vůbec nejezdí, spojení zajišťují po objízdné trase autobusy.

Jaké škody požár způsobil, společnost zatím netuší. Až po definitivním uhašení místo prohlédnou experti. „Předpokládáme, že odhad budeme mít na začátku příštího týdne,“ dodal Duda.

Požárem se bude zabývat i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. „Míru zavinění nebo případné nedbalosti nyní prošetřují kompetentní orgány, vyhodnocením se pak budeme zabývat na bezpečnostní radě kraje. Pokud se nějaké pochybení za strany vlastníka polypropylenové jednotky prokáže, zaujmeme k tomu samozřejmě nekompromisní stanovisko,“ napsal v prohlášení hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Ekonom: Hospodaření Unipetrolu může zachránit první polovina roku

Etylenová jednotka byla během letních měsíců již dvakrát neočekávaně odstavena s celkovým odhadovaným dopadem do ukazatele EBITDA ve výši 270 milionů korun. „To představuje 3,6 % ukazatele EBITDA za první dva kvartály letošního roku. Dá se předpokládat, že rozsah škod bude nyní větší než u předešlých dvou událostí, což bude mít negativní vliv na výši EBITDA zejména při delší odstávce. Na druhou stranu Unipetrol zaznamenal v první polovině letošní roku výrazné zlepšení profitability, když dosažená EBITDA za první pololetí (cca 7,5 mld. CZK) překonala celoroční výsledky za několik let dozadu,“ zhodnotil ekonom Komerční banky Miroslav Frayer. „V tomto kontextu by tak dopad do celkového hospodaření firmy za letošní rok nemusel být nakonec tak dramatický,“ zhodnotil. Akcie Unipetrolu v reakci na zprávu dnes odepsaly 5 %, když ztrácely v průběhu dne až přes 8 %.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Newsletter