Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Unipetrol ve 2. čtvrtletí zvýšil zisk na 3,1 miliardy korun

AKTUALIZOVÁNO – Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol se ve druhém meziročně zvýšil o čtyři procenta na 3,1 miliardy korun. Tržby naopak klesly o 37 procent na 20,6 miliardy korun, když důvodem byly nižší ceny ropy a nižší prodejní objemy petrochemických produktů.

„I přes mimořádnou událost v Kralupech jsme kombinací výroby v Litvínově a externími dodávkami schopni zásobovat naše zákazníky a trh tak není odstávkou rafinérie ovlivněn,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

„V současnosti úspěšně dokončujeme opravné práce na etylénové jednotce a v následujících týdnech začneme s postupným najížděním výroby. V průběhu srpna předpokládáme zprovoznění osmi z deseti pecí, což by se mělo pozitivně promítnout do výsledků za třetí čtvrtletí,“ dodal Modrzejewski.

Rafinérské modelová marže ve 2. čtvrtletí poklesla meziročně o 41 procenta na 3,1 USD/barel. Petrochemická modelová marže dále vzrostla o procento meziročně na 877 EUR/tunu.

V pololetí zisk holdingu meziročně klesl o 38 procent na zhruba tři miliardy korun a tržby se snížily o 32 procent na 38,2 miliardy korun.

„Unipetrol během šesti měsíců tohoto roku málo vyráběl a hodně prodával účinkem havárií a zarážek výrobního zařízení. Míra využití rafinérských kapacit klesla na 46 procent z obvyklých 90 až 95 procent, etylénová jednotka byla zcela nefunkční,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz. Dodal, že Unipetrol chybějící produkci nakupoval na trhu a více prodával i rafinérské produkty, které nemohl zpracovat v etylénové jednotce. Benzina posilovala na maloobchodním trhu.

Prodejům podle Hlinomaze pomohlo plné ovládnutí České rafinérské loni v květnu, které současně s navýšením výrobní kapacity znamenalo i určité automatické posílení na velkoobchodním trhu rafinérských produktů.

Kromě nehody na etylénové jednotce ovlivnily výsledky pravidelná odstávka chemického areálu u Litvínova v březnu a dubnu a neplánovaná odstávka rafinérie v Kralupech od poloviny května. Ta bude uváděna do provozu na začátku října. Odhadovaný ušlý zisk za 2. čtvrtletí vzniklý v důsledku odstavení rafinerie je 0,3 miliardy korun a odhadované náklady na opravu škod 0,4 miliardy korun.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Její čistý zisk ve druhém čtvrtletí rostl o 18 procent na 1,61 miliardy zlotých.

Newsletter