Úspěšný týden pro Wall Street, čtvrtý den v plusu

Wall Street dnes zakončila čtvrtý den v plusu. Dow Jones Industrial po příznivých číslech z trhu práce pokořil psychologickou hranici 17 tisíc bodů a je na dvouměsíčním maximu. Akcie nahoru táhly také rostoucí ceny ropy.

Index S&P 500 zpevnil o 0,33 procenta na 1999,99 bodu. Během obchodování se dostal nad úroveň 2000 bodů, nad níž byl naposledy 6. listopadu.  Nyní je jen asi dvě procenta pod úrovní konce loňského roku. Po nejhorším lednu od roku 2009 ztrácel až deset procent, v posledních čtyřech týdnech ale trh postupně oživoval.

Úzký index blue chips DJIA si připsal 0,37 procenta na 17 006, 77 bodu. Dařilo se akciím Caterpillar a Microsoft. Technologický Nasdaq zakončil se ziskem 0,20 procenta na 4717,02 bodu.

Za celý týden DJIA přidal 2,2 procenta. S&P 500 proti minulému pátku vzrostl o 2,7 procenta a Nasdaq Composite Index posílil o 2,8 procenta.

Situace na americkém trhu práce se v únoru výrazně zlepšila

Americká ekonomika vytvořila v únoru 242 tisíc nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na osmiletém minimu 4,9 procenta. Průměrná hodinová mzda nicméně v únoru klesla o tři centy. „Každý, kdo má obavy z recese v USA, by se nyní měl bát méně,“ podotkl Luke Bartholomew, investiční manažer firmy Aberdeen Asset Management. „Čísla ukazují, že ekonomika je silná, ale že Fed nemusí se zvyšováním úrokových sazeb spěchat,“ řekl agentuře Reuters John Brady z chicagské firmy R.J. O‘Brien & Associates.

Trhy podpořily také vyšší ceny ropy. Americká lehká ropa WTI za týden zpevnila o 9,58 procenta, což je nejlepší výsledek od srpna.

Na devizovém trhu dolar celkově oslabil a vůči euru sestoupil na minimum za poslední týden.

Newsletter