Ústup!

Zahraniční banky hromadně utíkají z ruského bankovního sektoru. Pád rublu způsobil, že každá z nich chce v Rusku snížit svou expozici na minimum. Množství poskytnutých syndikovaných úvěrů se letos snížilo na 14 % objemu minulého roku s tím, jak riziko ruského trhu postupně narůstá. Očekává se, že úprk bude pokračovat i v dalších měsících, dokud se situace neuklidní.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

„Pravděpodobně budeme svědky úvěrové kontrakce. Chuť půjčovat se z bankovního sektoru pomalu ale jistě vytrácí“, řekla Magdalena Stoklosová, analytička investiční banky Morgan Stanley. „Bankám nejde pouze o objem úvěrů, záleží jim především na ziscích, které plynou z kvality a solventnosti dlužníků“, napsala pro server Financial Times.

Rusko podpoří významné banky, rozpustí v nich bilion rublů

Holandská banka ING společně se skandinávskou Nordeou poskytla dle dat společnosti Dealogic  letos úvěry o hodnotě 800 milionů dolarů. V porovnání s 3,7 miliardami dolarů z minulého roku, které poskytly Société Générale a BNP Paribas, je to podstatně nižší částka. Stejný pokles je patrný i na kapitálovém trhu, kde objem obchodovaných dluhů poklesl o 82%.

bama podepsal sankce proti Rusku, využít jich nechce

I ostatní banky rapidně snížily svou expozici. Americká Bank of America ve své zprávě za třetí čtvrtletí uvedla, že snížila svou čistou expozici z 9,4 miliard dolarů na 8,8 miliard během posledních šesti měsíců. Problém mají také banky jako Raiffeisen, Société Générale a UniCredit, které jsou v Rusku natolik angažované, že by pro ně případný ústup byl velice nákladný. Pád rublu a zvýšená volatilita tak způsobily propad cen jejich akcií o více jak 9% během jednoho dne.

Putin: Ruská centrální banka by neměla plýtvat rezervami

Podle dat Citigroup poskytla Raiffeisen úvěry o hodnotě 15 miliard euro, což představuje 181 procent hmotného kapitálu banky. Pokud by došlo k defaultu všech ruských dlužníků, neměla by banka šanci na přežití. Société Générale je na tom o něco lépe. 25 miliard eur, které „nasypala“ do ekonomiky, představuje „pouze“ 62% jejího hmotného kapitálu. UniCredit pak poskytla 18 miliard eur odpovídající 40% kapitálu.

Ruské domácí banky, které jsou částečně vlastněny státem, jsou na tom ještě mnohem hůř. Ceny jejich akcií klesly s tím, jak se množily úvěrové ztráty a panika z možných výběrů bankovních depozit. Akcie Sberbank ztratily během několika týdnů 18% a VTB téměř 14%. Na pomoc jim musela přispěchat ruská centrální banka, která ve středu zavedla omezení některých způsobů financování a upravila účetní pravidla tak, aby se pád rublu tolik neprojevil v jejich čtvrtletních výsledcích hospodaření.

Newsletter