V německé koalici to vře, miliardy přebytků pohltí uprchlíci

Do roku 2020 přijde do Německa celkem 3,6 milionu migrantů. S odvoláním na neveřejný dokument s odhady ministerstva hospodářství to napsal německý list Süddeutsche Zeitung. Odhad je založen na počtu žadatelů o azyl, kteří do Německa přišli loni a jejichž množství dosáhlo podle oficiálních údajů 1,1 milionu.

Půl milionu uprchlíků ročně

Ministerstvo hospodářství na základě tohoto údaje „sestavilo interní, čistě technický odhad migrace ve spolupráci s ostatními vládními úřady,“ napsal německý list. Úřad předpokládá, že ročně počínaje letoškem by do Německa mělo dorazit asi půl milionu uprchlíků, počty se mohou rok od roku lišit.

Miliardy eur na uprchlickou krizi

Ministerstvo financí kvůli očekávanému pokračování uprchlické krize odmítá požadavky ostatních úřadů na zvýšení výdajů, přestože Německo loni hospodařilo s rekordním přebytkem 19,4 miliardy eur, v přepočtu zhruba 525 miliard korun.

Německé veřejné finance měly loni nejvyšší přebytek od sjednocení

Ministr financí Wolfgang Schäuble podle Süddeutsche Zeitung napsal důvěrný dopis kolegům ve vládě, v němž oznámil, že všechny přebytky země vloží do pokrytí nákladů na péči o běžence v Německu a na pomoc v krizových oblastech, která by měla uprchlíky odradit od cesty do Evropy.

Ve vládní koalici to vře

A to je důvodem vřavy v německé vládní koalici. V té se debatují kontury rozpočtu 2017 i financování až do roku 2020 a více peněz žádají vnitro, životní prostředí, stavebnictví, doprava nebo sociální oblast. Jens Spahn z CDU pro Süddeutsche Zeitung prohlašuje, že navzdory historickému loňskému přebytku rozpočtu z něj nezbylo prostě nic. „Každé euro přebytku bylo zákonem vyhrazeno na uprchlickou krizi, nezbytná opatření v Německu a v krizových oblastech. Peníze na další požadavky prostě nejsou, byť by se na první pohled mohlo zdát něco jiného,“ řekl.

Němečtí ekonomové se bojí uprchlíků

Podobně, jako s přebytky rozpočtu jako takového, to zřejmě dopadne s mimořádným ziskem německé centrální banky Bundesbank. Ta rok 2015 přes mimořádně nízké úrokové sazby zakončila s plus 3,2 miliardy eur. Skutečný zisk překračuje plánovaný o zhruba 700 milionů eur – a poputuje ke spolkové vládě.

Schäuble nechce do mínusu

Německo se pro všechny další roky snaží udržet rozpočet bez vytváření deficitů. V připravovaném rozpočtu na příští rok chce Schäuble vyčlenit na řešení uprchlické krize 10,7 miliardy eur, do roku 2020 tato částka může vzrůst až na 20 miliard eur, podotýká Süddeutsche Zeitung.

Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž politika otevřených dveří je vystavena kritickým výhradám, v poslední době slibuje, že její vláda je připravena proud migrantů výrazně omezit. K dramatickému snížení počtu migrantů přicházejících na evropský kontinent ve středu vyzval i Schäuble. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj, že Evropa jejich nápor nezvládne.

Ostrý střet Německa a zemí V4 kvůli imigrantům

Newsletter