V Praze hrála prim ztráta Erste, DAX se vymyká růstu v Evropě

Evropské akciové trhy se v závěru poledního říjnového týdne obchodují převážně s menšími zisky, když se částečně stabilizují po předchozím poklesu. To se týká i trhů v zámoří, které během včerejšího dne utržily výrazné ztráty a v závěru se dostaly pod krátkodobé hranice podpory, nelze tak vyloučit pokračování výprodejů.

Indexy v Evropě se obchodují smíšeně vzhledem k tomu, že německý DAX ztrácí 0,2 %, naopak roste francouzský CAC o 0,8 % a britský FTSE o 0,2 %. Z jednotlivých sektorů si nejlépe vede bankovní, který táhnou výše především italské a španělské finanční tituly. Daří se i sektoru realit, technologií a utilit.

Z makrodat pro dnešní den vyšel finální údaj o americkém HDP, jenž nejsilnější ekonomiku světa posunul v přepočtu na celý rok o 4,6 % výše. Vzestup americké ekonomiky je v souladu s odhady ekonomů dle agentury Bloomberg.

Pražská burza dnes uzavřela s menší ztrátou a to především kvůli akciím Erste Bank, které dnes následovaly konkurenční Raiffeisen Bank a utržily 1,4% ztrátu, když končily poblíž intradenních minim na 503 Kč. Více jak třetina z celkového objemu obchodů připadla na akcie ČEZu, které po většinu dne hájily ceny u 653 Kč za akcii a končily s menším ziskem ve výši 0,25 %. Zisk si připsala také Komerční banka, která částečně zkorigovala svůj předchozí pokles a posunula se k 4 940 Kč resp. o 0,51 % výše. Prodejní objednávka dále pokračovala na akciích tabákové společnosti Philip Morris, kde se obchodovalo u 10 200 Kč za akcii. Celkový objem na trhu dosáhl 623 mil. Kč. 

Newsletter