Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru v mírné ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Koruna se po včerejší lehkém oslabení posunula nad 23,80 za euro.

V průmyslu se propadly zakázky, pomůže mu ale slabé euro

Průmyslová produkce v lednu meziročně vzrostla reálně o 2,9 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 5,5 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,4 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 1,1 procenta.

Silný leden v ekonomice: Průmysl, maloobchod i stavebnictví

Průmyslová výroba v ČR si v lednu roku udržela solidní tempo růstu, byť situace se nezdá být tak optimistická jako v prosinci 2014. Důvodem je zejména výrazně nižší meziroční růst průmyslových zakázek, jenž v prosinci dosáhl dvouciferné procentní hodnoty.

 V nadcházejících měsících by průmysl měl povzbudit předpokládaný příznivý vývoj ekonomiky eurozóny, který bude zejména odrazem slabého eura. Slabá jednotná evropská měna bude vzpruhou hlavně exportérům z eurozóny, což ovšem povzbudí i tamní průmysl a zahraniční obchod, zejména s geograficky blízkými partnery právě typu České republiky. Měla by se tak vrátit velice příznivá dynamika vývoje tuzemského průmyslu, která byla patrná v prvním pololetí roku 2014.  

Newsletter