V USA někdo „zrušil“ zimu. Oprávněně?

Jaká bude letošní zima? Spekulace se už vystřídaly. Nejprve se objevila informace o nejhorší zimě za posledních sto let, která byla následně vystřídána pravým opakem. Situace ve Spojených státech zatím odpovídá druhému scénáři, o čemž nejlépe svědčí vývoj ceny zemního plynu. Pravdou však je, že obchodníky s touto komoditou dost možná čeká jedno velké a mrazivé překvapení. Proč?

Cenový spread futures zemního plynu s dobou vypořádání v březnu příštího roku se ve srovnání s dubnovým kontraktem dostal v pátek na rekordní minimum. Tento největší jednodenní propad od ledna 2016 tak jasně signalizuje, že mírný podzim u obchodníků s komoditou, která je mezi americkými domácnostmi hojně rozšířeným zdrojem výroby tepla, vyvolal přesvědčení o minimální hrozbě dalšího polárního vortexu.

„Celá tato situace je směšná, „ řekla pro agenturu Bloomberg Teri Viswanathová, expertka na oblast zemního plynu ve společnosti PIRA Energy Group. „Ceny plynu doslova spadly z višně. Někdo se během minulého týdne jednoduše rozhodl, že bez jakéhokoliv zaváhání zruší zimu.“

Pravdou je, že tento scénář se odehrál již dříve. Ve výsledku však neskončil pro obchodníky zrovna dobře. Své o tom ví například bývalí zaměstnanci hedgeového fondu Amaranth Advisors. Ten v roce 2006 kvůli chybné sázce na vývoj ceny zemního plynu přišel o 5 miliard dolarů, což je jedna z největších ztrát v celé historii těchto fondů.

Sedm signálů pokračujícího ropného propadu

Vaření z vody?

Obchodníci s futures vychází z předpovědí nezahrnující ani odhady na prosinec, které nebudou k mání minimálně po dobu dalších dvou týdnů, míní Steve Silver, meteorolog společnosti Gaithersburg. Takto brzké predikce tak podle něj nemají dostatečnou váhu, jelikož právě poslední měsíc v roce je pro další výhled stěžejní.

Podle Silvera dorazí ta pravá zimní vlna na východ USA až v lednu a v únoru. Z toho důvodu je nesmyslné, aby zimu kdokoliv odepisoval tak brzy, jako se tomu děje právě teď.

Další výzva pro OPEC. Na trhy se řítí ropná záplava ze severu

V rámci celé země zhruba polovina všech domácností topí právě prostřednictvím zemního plynu. Podle odhadů Úřadu pro energetické informace amerického ministerstva energetiky by spotřebitelé mohli oproti minulému roku letos za teplo utratit o 22 % více.

Teplé počasí rovněž posloužilo dobře k zamaskování poklesu produkce zemního plynu z břidlicových těžišť, je přesvědčen Phil Flynn, analytik společnosti Price Futures Group. Pokud tak bude letošní zima mnohem chladnější, než je běžné, dodávky plynu budou velice omezené.

„Těžba zemního plynu klesá vinou nízkých cen,“ řekl Flynn pro Bloomberg. „Vzhledem k počasí by se aktuální úrovně zásob mohly zdát dostatečné, ovšem pokud se ochladí, bude potřeba produkci razantně navýšit.“

Selhání OPEC = ropa za 40 USD

Newsletter