Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Varoufakis chce Evropě vrátit demokracii. Založil hnutí

Symbolicky v Berlíně oznámil ekonom a bývalý řecký ministr financí Janis Varoufakis vznik panevropského hnutí, které má zabránit rozpadu Evropské unie. „Demokracie nebo dezintegrace,“ vidí Varoufakis jediné dvě cesty budoucího vývoje pro Evropu. Cílem jeho hnutí je do Evropy do roku 2025 vrátit demokracii.

„Evropská unie se rozpadá a to poměrně rychle. Proces depolitizace rozhodování v centru Evropy probíhá po desetiletí, byrokracie a technokracie se rozvinuly do autoritářství,“ uvedl Varoufakis v úterý večer při představení nového hnutí DiEM 25 – Democracy in Europe Movement 2025.

Manifest DiEM 25 za demokratizace Evropy

„Chci vrátit Deimos zpět do významu slova demokracie,“ uvedl na adresu Evropské unie ekonom, který za Atény vedl v roli ministra financí vyjednávání s trojkou věřitelů a na pozici, která ve spojení s jeho osobou symbolizovala rozpory mezi EU a Řeckem, se nakonec rozhodl ve vládě nepokračovat.

Za fatální selhání označil Varoufakis neschopnost Evropy uplatňovat silnou jak hospodářskou tak také imigrační politiku. Varoval před návratem hranic a národních států, novým budování zdí. Současné posuny v EU mu připomínají 30. léta.

Exministr financí Varoufakis: Hospodářské reformy v Řecku selžou

DiEM 25 chce podle Varoufakisových slov sloužit jako „platforma, zprostředkovávající dialog“. A to bez národních hranic.

„Původní systém utvoření politické strany v hranicích jedné země v kontextu celé Evropské unie selhává. Jedinou alternativou vznik nezávislého, nadnárodního přeshraničního hnutí kdekoli v Evropě, které Evropany přivede k pomyslnému stolu a umožní jim diskutovat jejich skutečné problémy a jejich řešení.

Hnutí ve svém manifestu tvrdí, že chce vrátit do Evropy demokracii do roku 2025 – než se dostane za bod, ze kterého nebude návratu. Krom jiného navrhuje vedení Evropské unie nadnárodně volenými zástupci.

Varufakis měl nouzový plán pro drachmu. Najal hackera

Newsletter