Varování od ING: Evropané nebezpečně málo spoří

Osobní úspory v Evropě jsou na rizikově nízké úrovni. To je výsledek průzkumu, který dnes zveřejnila banka ING. Podle jejího šetření 26 % Evropanů nemá vůbec žádné úspory. Ze spořivé skupiny pak drží 36 % obyvatel bezpečnostní polštář, který jim ale pokryje jen tříměsíční náklady na živobytí.

V porovnání se Spojenými státy se tato čísla jeví jako nedostatečná. Jen šestnáct procent Američanů nemá žádné úspory. Z těch spořivých drží 59 % úspory v hodnotě větší, než jsou jejich čtvrtletní životní náklady. Hlavní příčinou jsou dle zprávy nízké úrokové míry ve většině evropských zemích. Z průzkumu také vyplývá, že v posledních dvanácti měsících bylo 41 % lidí odrazeno od šetření právě kvůli rekordně nízkým sazbám.

„Snižování úrokových měr je populární způsob, jak stimulovat spotřebu v ekonomice. Současně však mají velký vliv na to, jak lidé spoří,“ uvedl hlavní ekonom ING Ian Bright. „V celé Evropě můžeme vidět trend menšího spoření právě kvůli nízkým sazbám. To pak zvyšuje riziko pro některé evropské domácnosti,“ dodal. Poukázal také na fakt, že při nečekaných událostech lidé často nemají z čeho krýt jejich neočekávané náklady.

Umíte dostatečně spořit? Napoví jazyk, kterým mluvíte

V jedenácti procentech případů používali lidé úspory na splácení jejich dluhů. Na renovaci domů a bytů bylo využito 20 % úspor a na investování 17 %. Celkově však Evropané zůstávají v tomto odvětví velice konzervativní. Více jak polovina obyvatel starého kontinentu nezměnila za poslední rok svůj přístup k osobním úsporám.

Pět pobuřujících faktů o penězích, které Vás naštvou

Průzkum ING se uskutečnil online a zúčastnilo se ho více než 15 tisíc lidí. Organizátorem byla společnost Ipsos, a to v patnácti evropských zemích.

Newsletter