Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Varufakis: Dohoda s Řeckem je novou Versailleskou smlouvou

Dohoda Řecka s eurozónou uzavřená dnes ráno v Bruselu je „novou Versailleskou smlouvou“ a chování věřitelů vůči Aténám je „politikou ponižování“. Ve vůbec prvním komentáři od své nedávné rezignace to dnes prohlásil bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, který dal rozhovor australskému rozhlasu ABC. Britskému listu New Statesman zase řekl, že demokracie byla ignorována a Řecko bylo během jednání umlčeno.

VIDEO: Okamžiky řeckého ministra financí Varoufakise

„Toto je politika ponížení. Trojka (věřitelů) si ho (premiéra Alexise Tsiprase) vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let,“ uvedl Varufakis. Z ministerské funkce odstoupil minulý týden v pondělí, den po řeckém referendu, ve kterém voliči odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření. Ve svém prohlášení tehdy Varufakis uvedl, že se k rezignaci rozhodl, aby Tsiprasovi usnadnil dohodu s věřiteli, protože někteří z unijních představitelů ho prý nemají v lásce.

ŘECKÁ KRIZE – od „NE“ v Greferendu po „ANO“ parlamentu

„Toto nemá nic společného s ekonomikou. Nemá to nic společného s tím, aby se Řecko dostalo na cestu ekonomického oživení. Je to nová Versailleská smlouva a premiér to ví,“ dodal Varufakis. Podobného příměru použil Varufakis už letos v únoru krátce po svém uvedení do funkce. Tehdy v německé televizi hovořil o nebezpečí „příliš dlouhého ponižování hrdého národa“ a učinil paralelu mezi dnešním Řeckem, které zápasí s požadavky na úspornou politiku od svých věřitelů, a Německem ve 30. letech. Německo se tehdy vzepřelo Versailleské smlouvě z roku 1919, uzavřené po jeho porážce v první světové válce.

Již po odchodu z funkce, ale ještě před nedělním summitem, poskytl Varufakis rozhovor i britskému listu New Statesman. V něm se rovněž do věřitelů tvrdě opřel a uvedl, že řečtí představitelé byli při jednáních umlčeni. Celá euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, je prý pod „plnou a absolutní“ kontrolou Německa. Postoj německého ministra financí Wolfganga Schaübleho prý byl, že nebude o ničem diskutovat. Jen říkal, že řecká vláda má návrhy přijmout, protože s nimi souhlasil již předchozí kabinet.

ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

Newsletter