Velcí investoři nastupují do levných německých akcií

Německé akcie jsou pod tlakem. Postaralo se o to ukrajinské napětí a obchodní vazby na Rusko i Ukrajinu. Pro řadu institucionálních investorů ale současné úrovně německého akciového trhu znamenají nástup na nákupní značky.

Raiffeisen Capital Management je dle Bloomberg jedním z prvním „institucionálů“, kteří posilují své pozice na indexu DAX a celkově německých akciích. Titulům z indexu DAX konsensus více než tisícovky analytiků v průzkumu Bloomberg předpovídá letošní růst ziskovosti na průměru o 21 procent, optikou očekávaných zisků se ale trh dostal metou 13,2násobku nejníž od roku 2005 a index DAX je od počátku roku 2014 níž o 2,2 procenta při růstu širokého evropského benchmarku Stoxx Europe 600 o 2,6 procenta.

„Výprodej zašel příliš daleko,“ říká lakonicky Herbert Perus z Raiffeisen, která otevřeně říká, že dokoupila pozice na K+S, Deutsche Bank nebo E.ON. „Pro nás je trh na jednoznačně nákupních úrovních,“ uvedl pro Bloomberg. „Pokud se podíváte na německé tituly, jejich ziskovost je silná, v řadě případů jsou tržními lídry, na středně- a dlouhodobém horizontu levné vůči zbytku evropských trhů,“ míní Perus. Poté, co mezi březnem roku 2009 až červencem 2014 narostl DAX na bezmála trojnásobek, poslední měsíc ústupem o více jak 10 procent naplnil technickou definici korekce. Ukrajina s Ruskem i zprávy o zvolňování německé ekonomiky vymazaly přes 180 miliard dolarů tržní hodnoty, propočítává Bloomberg.

Podle dat agentury jsou současné valuace indexu DAX o více jak 2 procenta pod evropským benchmarkem Stoxx 600. Podle průměru odhadů dle Bloomberg přitom německé firmy (ty v indexu DAX) letos meziročně zvednou ziskovost o více jak pětinu při necelé desetině v rámci celé Evropy a také zhruba desetině u titulů v americkém indexu S&P 500.

O podstřeleném trhu pro Bloomberg hovoří také Lucy Macdonald z Allianz Global Investors. Ta kromě nákupu akcií „vlastní“ skupiny Allianz SE potvrzuje investici do společnosti Fresenius SE. Z dat Bloomberg vyplývá, že očekávaná letošní ziskovost Allianz se proti úvodu roku posunula na 13,9 z 13,3 EUR na akcii, u Fresenius je úrovní 2,04 eur u 90denního průměru.

Německo je druhý největší ruský obchodní partner po Číně s loňským objemem obchodů kolem 88 miliard amerických dolarů. Pro Ukrajinu je Německo obchodní trojkou po Rusku a Číně. Objem obchodů je zhruba na desetině objemu mezi Německem a Ruskem.

Valuacím německých akcií níže „pomáhají“ také kvartální pokles ekonomiky (o 0,2 % ve 2Q), propad důvěry investorů dle ZEW či firem dle Ifo. Podle Muhamada Choukeira, šéfa investic v Kleinworth Benson, je současná atraktivita německého akciového trhu mírněna tím, že už na prahu ukrajinského konfliktu v rámci Evropy zapůsobil jako bezpečný přístav pro investiční kategorii akcií. JPMorgan ale ústy portfolio manažera Richarda Webba předpovídá, že výš akcií pomůže brzké oživení německé ekonomiky. Po HDP druhé čtvrtiny roku či červnových objednávkách průmyslu prý již přicházejí vstřícnější data. Ta vidí v domácí poptávce či růstu mezd.

Newsletter