Velká jablková krádež? Muž žaluje Apple o miliardy

Sáhněte se do kapsy. Pokud narazíte na iPhone, zcela jistě víte, že jeho celosvětový debut proběhl v roce 2007. Co když je ale všechno jinak? Co když byl chytrý telefon vynalezen mnohem dříve, řekněme v roce 1992? Ano, je to možné. Alespoň tak to tvrdí Američan, který žaluje společnost Apple o 10 miliard dolarů a licenční poplatky za všechny budoucí tržby. Podle něj mu totiž technologický gigant ukradl jeho vlastní nápad.

Podle informací serveru The Telegraph vytvořil Thomas Ross, aktuálně žijící na Floridě, v roce 1992 návrh „elektronického čtecího zařízení“. Jeho patent byl však následně „ukraden“ společností Apple, která ho později použila k výrobě iPhonů, iPodů, iPadů a dalších svých produktů. Na základě toho žaluje Ross známého technologického giganta o 10 miliard dolarů a o poplatky z příjmů všech budoucích prodejů ve výši 1,5 %.

Žalobce tvrdí, že v roce 1992 podal žádost o patentování svého čtecího zařízení, což dokládá nejen jeho náčrty, ale rovněž i vyplněnou patentovou přihláškou. Předložené skici zobrazují obdélníkové zařízení s velkou LCD obrazovkou, která může být černobílá i barevná. Samotný návrh pak obsahuje další vychytávky, včetně solárních článků, speciální antény, dokonce i podporu pro Micrososft MS DOS. Součástí jsou dále i mikrofony, reproduktory, tlačítka ovládající pohyb, ale rovněž i další funkce, které iPhony dosud nenabízejí, jako například „klávesnice psacího stroje“ či klávesnici umístěnou pod samotným displejem.

Žaloba se však potýká s klíčovým problémem. Tím je fakt, že Ross k popisovanému zařízení nevlastní patent, jelikož neplatil poplatky s ním spojené. Z toho důvodu jeho dokumenty patentový úřad doslova smetl ze stolu.

I tak ale Ross na své žalobě trvá. Dle jeh slov mu totiž Apple způsobil „velkou a nenapravitelnou újmu, která nemůže být plně vykompenzována ani měřena v penězích.“ Inu, přejeme hodně štěstí….

 

Newsletter