Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Velká jablková krádež? Muž žaluje Apple o miliardy

Sáhněte se do kapsy. Pokud narazíte na iPhone, zcela jistě víte, že jeho celosvětový debut proběhl v roce 2007. Co když je ale všechno jinak? Co když byl chytrý telefon vynalezen mnohem dříve, řekněme v roce 1992? Ano, je to možné. Alespoň tak to tvrdí Američan, který žaluje společnost Apple o 10 miliard dolarů a licenční poplatky za všechny budoucí tržby. Podle něj mu totiž technologický gigant ukradl jeho vlastní nápad.

Podle informací serveru The Telegraph vytvořil Thomas Ross, aktuálně žijící na Floridě, v roce 1992 návrh „elektronického čtecího zařízení“. Jeho patent byl však následně „ukraden“ společností Apple, která ho později použila k výrobě iPhonů, iPodů, iPadů a dalších svých produktů. Na základě toho žaluje Ross známého technologického giganta o 10 miliard dolarů a o poplatky z příjmů všech budoucích prodejů ve výši 1,5 %.

Žalobce tvrdí, že v roce 1992 podal žádost o patentování svého čtecího zařízení, což dokládá nejen jeho náčrty, ale rovněž i vyplněnou patentovou přihláškou. Předložené skici zobrazují obdélníkové zařízení s velkou LCD obrazovkou, která může být černobílá i barevná. Samotný návrh pak obsahuje další vychytávky, včetně solárních článků, speciální antény, dokonce i podporu pro Micrososft MS DOS. Součástí jsou dále i mikrofony, reproduktory, tlačítka ovládající pohyb, ale rovněž i další funkce, které iPhony dosud nenabízejí, jako například „klávesnice psacího stroje“ či klávesnici umístěnou pod samotným displejem.

Žaloba se však potýká s klíčovým problémem. Tím je fakt, že Ross k popisovanému zařízení nevlastní patent, jelikož neplatil poplatky s ním spojené. Z toho důvodu jeho dokumenty patentový úřad doslova smetl ze stolu.

I tak ale Ross na své žalobě trvá. Dle jeh slov mu totiž Apple způsobil „velkou a nenapravitelnou újmu, která nemůže být plně vykompenzována ani měřena v penězích.“ Inu, přejeme hodně štěstí….

 

Newsletter