„Věštec“ podpořil Wall Street. Nervozita na max, i tak rekordy

Warren Buffett byl ve svém dnešním rozhovoru pro CNBC poměrně optimistický, co se týče vývoje amerických trhů. Dopad jeho slov však mírně brzdila nervozita ohledně zítřejšího vystoupení Donalda Trumpa před Kongresem. I přesto ale padaly rekordy, a to na S&P 500 a DJIA.

Podle předsedy a CEO Berkshire Hathaway, kterému se přezdívá „Věštec z Omahy“, se na amerických trzích nenafukuje žádná bublina. Situace je nýbrž opačná, akcie jsou totiž vzhledem k výši úrokových sazeb spíše levné. Na druhou stranu, Buffett rovněž zdůraznil, že budoucí vývoj je nepředvídatelný, tudíž nelze vyloučit jakoukoliv akciovou korekci.

Souběžně s tímto komentářem jsme se dozvěděli i to, že Berkshire Hathaway přichází na chuť technologickým firmám. Potvrzuje to Buffettovo přiznání o tom, že jeho společnost v roce 2017 ještě navýšila svou expozici ve firmě Apple (ještě před nedávným dosažením rekordní ceny). Aktuálně podle investorových slov drží zhruba 133 milionů akcií, jejichž hodnota, vzhledem k dnešní zavírací ceně na 136,94 USD, dosahuje více jak 18,2 miliardy USD.

Buffett zvýšil zisk. Ale pozor, žádné investice prý nejsou věčné

V rámci rozhovoru přišla řeč i na vývoj americké ekonomiky v souvislosti s novým prezidentem a administrativou. Buffett řekl, že největší hospodářství světa neustále poroste, a to za doby jakéhokoliv prezidenta. Stejně tak platí, že po každém možném škobrtnutí přijde následné pozvednutí, což v případě americké ekonomiky platí dvojnásob.

V návaznosti na to Buffett upozornil, že na jakékoliv hodnocení politiky Donalda Trumpa je příliš brzy. Své známkování prý představí až po čtyřech letech Trumpova úřadu, a to s ohledem na dva hlavní cíle. Jaké?

  1. Zajištění bezpečnosti Spojených států
  2. (Ne)dobrý stav americké ekonomiky

Uplynulo jen pár hodin a do světa se dostala informace ohledně Trumpova plánu, který se týká v podstatě obou dvou výše zmiňovaných cílů dle Warrena Buffetta. Americký prezident podle agentur AP a AFP prý plánuje navýšení letošního rozpočtu na obranu země o 54 miliard dolarů (+9 % ve srovnání s rokem 2015). Tyto dodatečné zdroje pak budou kompenzovány snížením přísunu peněz do ostatních oblastí vyjma těch týkajících se bezpečnosti.

Trump se chlubí snížením amerického dluhu. Oprávněně?

Suma sumárum, za dnešní den si Wall Street nakonec připsala zisky. Index S&P 500 vzrostl o +0,1 %, což odpovídá 2369,73 bodům a novému rekordu. Dow Jones je výše o +0,08 % až na 20 837,44 bodech, čímž si připsal 12. den po sobě jdoucích zisků a rekordů (nejdelší rally od 1987). Nasdaq si pak připsal +0,28 %, aby tak zakončil den na 5861,9 bodech.

Z jednotlivých segmentů se tak nejvíce (ne)dařilo následujícím:

Nejlepší výkon                 

  1. Energetika +0,85 %
  2. Reality +0,48 %
  3. Finance +0,45 %

Nejslabší výkon

  1. Telekomunikace -1,22 %
  2. Utility -0,58 %
  3. Spotřební zboží nezbytné -0,55 %

Plusová čísla přišla i přesto, že se na trzích začíná objevovat silná nervozita ohledně zítřejšího dne.

Právě úterní dění totiž dost možná určí další směr, jelikož prezident Trump vůbec poprvé vystoupí před Kongresem. Americký ministr financí Steven Mnuchin již naznačil, že by blonďatý státník mohl během projevu naznačit některé body svého plánu na snížení daní, stejně tak i zevrubné inflace o tolik očekávané daňové reformě, která má být dle dřívějších ministrových slov prosazena do srpna.

Nervozita ohledně zítřka se tak vyjma akcií projevila i na dolaru, který vůči euru oslabil až k 1,062 EURUSD. V závěru dne však část ztrát umazal, což odpovídá 1,059 EURUSD.

Největší akciová emise na světě. Co způsobí na trzích?

Newsletter