Dolar globálně oslabuje, což podporuje zejména procyklické měny. Slabé zelené bankovky působí na silnější euro. To přeneseně ovlivňuje měny regionu střední a východní Evropy, včetně koruny. Ta se tak posunula k hranici 27,10 za euro.

Viceguverner Fedu: Nevěřte v konec finančních krizí

I přesto, že si světová ekonomika prohází obdobím nevalného růstu, většina ekonomů a analytiků je přesvědčena, že pozůstatky finanční krize z roku 2008 jsou ty tam. Otazníkem zůstává, kdy, nebo zda vůbec, se objeví další obdobná událost, která pošle naprostou většinu světových akcií do hlubokého záporu.

Známé pořekadlo tvrdí, že na světě jsou dvě jistoty, a to daně a smrt. Faktem je, že mezi ně by se dala zařadit jako další krize. S touto myšlenkou se ztotožňuje i „dvojka“ Federální rezervního systému Stanley Fischer. Ten během svého proslovu na Mezinárodní monetární konferenci v Torontu prohlásil, že by bylo naprosto mylné čekat absolutní konec všech krizí.

„Neměli bychom věřit v to, že jsme skoncovali se všemi finančními krizemi,“ řekl viceguvernér americké centrální banky. „Jeden z důvodů, proč bychom se měli strachovat o další krach je fakt, že úspěšné reformy mohou vyvolat samolibost v hodnocení jednotlivých rizik.“ Fischer tak varuje před nadměrným opojením z vlastních úspěchů, které by mohlo zamlžit racionální úsudek, především pak v případě hodnocení tržních rizik.

Tento výrok zazněl v souvislosti s tématem sporů mezi bankéři a regulátory. „Často když slyším, jak si bankéři stěžují na regulátory, přijde mi, jako kdyby byli přesvědčeni, že finanční krize je věcí minulosti, která se už nebude nikdy opakovat. A to i přesto, že jsou to v podstatě oni, kdo stál za většinou známých krachů,“ přepisuje Fischerova slova server CNBC.

Dle Fischera není zcela jasné, zda má vláda k dispozici dostatečné nástroje na to, aby dokázala předejít všem finančním krizím. Pokud by však měl jmenovat jeden, který se ukázal jako úspěšný, tak to byl program kvantitativního uvolňování. Do budoucna však bude potřeba, aby „spolu regulátoři intenzivně a dlouhodobě spolupracovali.“ Pouze tak dle něj bude možné omezit sílu a rozsah všech budoucích krizí.

Viceguvernér Fischer (Fed): Zvýšení sazeb nebude problém

Newsletter