Volatilní historie černého zlata v infografice. Co můžeme čekat?

Ropa je dnes nejaktivněji obchodovanou komoditou na světě. Obchody s ropnými produkty jsou zásadní pro obchodníky, hedgeové fondy a investory po celém světě. Infografika, kterou připravil Aspect pro server Visual Capitalist, pokrývá celou historii obchodování s ropou. Zároveň upozorňuje na hlavní události, které formovaly krajinu trhu s ropou, jak ji známe dnes.

Cenou ropy se většinou rozumí cena WTI/Light Crude ropy obchodované na newyorské komoditní burze (NYMEX), nebo cena ropy typu Brent obchodované na Mezinárodní ropné burze (International Petroleum Exchange, IPE) v Londýně.

Cena ropy velmi závisí na jejím druhu, který je určen například její hustotou a obsahem síry, a také na jejím původu. Velká většina ropy se neprodává na burzách, ale pomocí přímých transakcí, které se ovšem cenami na burze řídí. IPE tvrdí, že 65 procent veškerých obchodů s ropou vychází z její burzovní ceny ropy typu Brent. Jiné důležité referenční burzovní ceny jsou Dubai, Tapis a koš OPEC. Cenu ropy nejvíce ovlivňovaly války a hospodářské krize. 

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter