Volby úřadují: Americké akcie klesají v nejdelší sérii od roku 1980

Americké akcie v samém závěru týdne znovu oslabily. Hlavním důvodem je gradující nervozita a nejistota s proměnlivými průzkumy před prezidentskými volbami ve Spojených státech. Index S&P500 se tak snížil již podeváté za sebou, všechny hlavní indexy svorně odepsaly 0,2 procenta.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, dnes ztratil 0,24 procenta a uzavřel na 17.888,28 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,17 procenta na 2085,18 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,24 procenta a obchodování zakončil na 5046,37 bodu.

Za celý týden Dow Jonesův index odepsal 1,5 procenta. S&P 500 klesl o 1,9 procenta a Nasdaq se propadl dokonce o 2,8 procenta.

Dnešnímu poklesu akcií nezabránily ani příznivé údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti v USA se v říjnu podle vládní zprávy snížila na 4,9 procenta ze zářijových pěti procent, zatímco mzdy rostly nejrychlejším tempem za sedm let.

Investory znepokojuje, že boj o prezidentské křeslo mezi demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou a jejím republikánským rivalem Donaldem Trumpem je krátce před volbami velmi vyrovnaný.

Analytici: Víc ekonomických rizik pro EU a ČR hrozí od Trumpa

Clintonovou považují finanční trhy za kandidátku, která by zachovala současné směřování Spojených států, zatímco případné Trumpovo vítězství mají spojeno spíše s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Švejkování XXII. Revolta tajných služeb, vyhrůžky smrtí

Newsletter