Vsadili jste na Řecko? Gratulujeme!

Ještě před několika měsíci se naprostá většina investorů dívala na Řecko skrz prsty. Helénská republika se tehdy potýkala s hrozbou bankrotu, na kterou byl navázán velký otazník ohledně setrvání středomořské země v eurozóně.

Tzv. Grexit, resp. jeho vidina, ať už opodstatněná, nebo ne, s sebou dlouhodobě stahoval jak evropské, tak i americké trhy. Pětitýdenní uzavření athénské burzy, zavedení kapitálových kontrol a nejistá politická situace, to byly fundamenty, které odrazovaly investory od jakékoliv expozice na přímořských trzích.

„Krveprolití“ začalo 3. srpna, kdy byla po pěti týdnech vynuceného spánku opětovně otevřeně athénská burza. Ihned po „openu“ přišlo to, co čekal každý, okamžitý propad téměř všech řeckých akcií. Nejhůře na tom vinou kapitálových kontrol byly banky. Jejich tituly se během prvních pár desítek minut propadly až o více jak 30 %.

Krveprolití začíná. Řecká burza otevřena

Řecké akcie opět padají, banky o limitních 30 %

Tehdy se mnoho investorů k nákupům nehrnulo, a to i přesto, že šlo o ideální příležitost. Ti, kteří v sobě našli odvahu vsadit si na zemi zmítanou ekonomickou a politickou krizí, se teď radují. Po, zcela jistě dočasném, uklidnění si řecký akciový trh prošel rally, kterou nezažil již dobrých pár let.

Jediný řecký investor, který dokázal přeprat krizi

Akciím trvalo čtyři měsíce, než se jim podařilo vzchopit po bouři, která je málem stála členství v eurozóně. Avšak poté, co si v srpnu sáhly na svá tříletá minima, se objevuje zvrat. Athénský akciový index ASE nabral sílu a od srpna si připsal k dobru 25 %, aby se tak dostal na nejvyšší úroveň od 26. června, kdy byly v Helénské republice zavedeny kapitálové kontroly a bylp zastaveno obchodování s akciemi (viz graf č.1).

Lví podíl na tomto růstu mají největší propadáky, a to banky. Athens Banks index, který sleduje akcie řeckých bank, si tento měsíc prošel největší rally od květnu 2013. Jeho hodnota se vyhoupla o úctyhodných 63 %.

K tomu přispěla i nedávná informace agentury Bloomberg o tom, že se Evropská centrální banka chystá k navýšení regulatorního kapitálu řeckých bank. Držený kapitál typu Tier 1 by se měl v základním scénáři zvýšit na 9,5 %, v situaci „nepříznivých“ podmínek pak na 8 %, uvedl pro Bloomberg anonym obeznámený s věcí. Pro banky by to tak znamenalo, že dodatečný kapitál musejí získat především od akcionářů a držitelů svých dluhopisů.

Absolutním vítězem řecké bankovní rally je National Bank of Greece, která si připsala zhodnocení více jak 93 % (vit graf č.2). Ke skvělému výsledku finanční instituci pomohla i informace o zahájení jednání s potenciálními kupci, kteří mají zájem o její tureckou jednotku Finansbank. Většina analytiků pak věří v další růst, což dokazují investiční doporučení, která ve většina případů zní „buy“ (viz graf č.3).

Avšak nejsou to pouze akcie, kterým se daří. Dobře jsou na tom i řecké státní dluhopisy. Výnosy desetiletého bondu se v říjnu snížily až pod úroveň 8 %, což je nejnižší číslo tohoto roku (viz graf č.4).

I přesto, že si řecké cenné papíry prochází silnou rally, prostor pro další růst je stále otevřen. Tržní kapitalizace akciového trhu totiž dosahuje o 87 % nižších hodnot, než tomu bylo v roce 2007, tedy těsně před finanční krizí (viz graf č.5).

Newsletter