Všem dluhopisům výnosy dolů!

Jen málokterým manažerům na Wall Street se podařilo tak přesně tipnout vývoj amerických dluhopisů, jako se to povedlo Stevenovi Majorovi. Ředitel londýnského oddělení pro obchodování s dluhopisy banky HSBC předpověděl, že se výnosy bondů dostanou koncem roku 2014 na mnohem nižší úrovně, než očekávala většina trhu. Stejně tak počítal i s nečinností Fedu. V obou případech měl pravdu.

Dnes přichází Major s další předpovědí, a to pro rok 2016. Hlavní benchmark dluhového trhu, desetiletý americký státní dluhopis momentálně nesoucí výnos kolem 2,1 % by si tuto úroveň měl udržet i během posledního čtvrtletí, avšak v dalším roce by měl klesnout až na 1,5 % (viz graf č.1). Většinová očekávání tohoto bondu jsou dle agentury Bloomberg nastavena na 2,9 % ve třetím kvartále 2016 a 3 % v tom čtvrtém. Výnosový pokles pak Major čeká i v případě evropských bondů.

„Velká většina snížení našich výnosových očekávání má svůj původ v představě, že ECB bude pokračovat v nákupu dluhopisů v rámci své verze programu kvantitativního uvolňování. Předpověď silnějšího prohnutí výnosové křivky reflektuje náš názor, že doba nekonvenční politiky nutně vyústí v nekonvenční výstup. Centrální banky totiž rozhodně nepředpovídaly neustále slabý růst a nedávný pokles inflace,“ přepisuje Majorova slova server Business Insider.

Po mnoho let panoval na Wall Street názor, že se sazby nemohou posunout jinam, než směrem nahoru. Dluhopisový expert však tehdy predikoval přesný opak, a to i přesto, že Fed ukončil program hromadného nákupu vybraných aktiv. Jeho „věštba“ se nakonec vyplnila (viz graf č.2).

„Konvenční představa byla taková, že normalizaci měnové politiky povede Federální rezervní systém, což skončí vyššími krátkodobými sazbami a tedy i plošší výnosovou křivkou,“ vysvětlil Major. „Avšak přesně to se nakonec ukázalo jako zcela chybné,“ dodal pesimisticky.

Obdobná predikce není na Wall Street běžná. Najde se však pár dalších výjimek. Jednou z nich je například Komal Sri-Kumar, šéf společnosti Sri-Kumar Glkobal Strategies. Ten vidí výnosy 10letých amerických dluhopisů koncem roku 2016 taktéž na 1,5 %. 

Newsletter