Modern monetary theory neboli MMT je makroekonomická koncepce zabývající se funkcí peněz v ekonomice. Hlásá ve zjednodušené formě, že stát může tisknout peníze neomezeně, pokud to je opodstatněno jeho potřebami, zejména investičního rázu. Nemusí se obávat zvyšovat svůj dluh, zároveň je však třeba bojovat proti inflaci a snažit se udržovat úrokové sazby blízko nuly. Prosté a jednoduché, možná až moc. Příznivcům rakouské školy se ježí vlasy hrůzou.
Tato teorie, přestože kritizována mainstreamovými ekonomy, v praxi zaznamenává nebývalou popularitu. Devadesát devět celých devět desetin procenta států na světě totiž v současnosti udržuje fiskální deficit na v minulosti nevídaných úrovních. Největší ekonomika světa je v tomto ohledu dokonce rekordmanem, jelikož její vláda v letošním roce vyrobí „sekeru“ ve výši sedmi procent HDP. Nikdo z americké vlády samozřejmě netvrdí otevřeně, že jde cestou MMT, některé výroky současné ministryně financí však tento fakt dokazují. Jediná věta z jednoho z jejích projevů, kde prohlašuje, že nezáleží na výši státního dluhu, ale pouze na objemu placených úroků, hovoří samo za sebe.
Je nepochybné, že země jako Japonsko a Čína úspěšně provozují MMT již dlouhou dobu. Japonsko z nutnosti, Čína se touto cestou úspěšně vyšvihla na druhou příčku na světě ve výši HDP. Otázka zní, zdali je tento makroekonomický model vhodný pro konzumně orientovanou západní ekonomiku, jakou jsou USA. Je totiž možné, že úspěch MMT v Asii souvisí s tamní odlišnou kulturou. Blížící se volby v USA jsou letos nebývale vyostřené. Kandidáti se neshodnou téměř v žádném politickém bodě. Tématem, kde se názory neliší, je přístup k veřejným financím. Ani jeden z nich neplánuje cokoliv podnikat s rekordním deficitem, naopak se zdá, že v případě výhry obou kandidátů dojde k jeho prohloubení.
Finanční trhy zatím na tuto dle klasické teorie katastrofickou situaci nereagují, akcie zaznamenávají nová maxima, úrokové sazby nerostou. Jelikož jsem zastáncem rakouské školy, která více reflektuje západní kulturu, nedokážu si představit jiný scénář než náraz do stěny v prudké rychlosti někdy v budoucnosti. Otázkou je, jaký lék nám pak naordinují politici. S největší pravděpodobností opět MMT.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0854 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0809 do 1,0883 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,23 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,25 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,18 až 25,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,16 do 23,35 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo