Výbor Sněmovny: Stát by neměl měnit dividendovou politiku ČEZu

Sněmovní hospodářský výbor nedoporučuje, aby stát jakožto hlavní akcionář firmy ČEZ měnil své chování k její dividendové politice. Výbor se také obává, že změna dosavadní dividendové politiky by mohla „ohrozit ekonomickou stabilitu firmy a její investice do klíčových energetických zdrojů“. Uvádí to usnesení, které výbor přijal jako reakci na dřívější záměr ministra financí Andreje Babiše, aby ČEZ akcionářům vyplatil celý loňský zisk.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš poslancům již v dubnu řekl, že dividendová politika jím řízené firmy by měla být předpovídatelná. Uvedl také, že pokud by ČEZ několik let po sobě vyplácel na dividendách 100 procent čistého zisku, což nedělá nikdo z velkých hráčů, tak současně vedle toho by nebylo možné financovat dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Čistý zisk ČEZ loni činil 35,2 miliardy korun. Stát, který ve firmě vlastní 70procentní podíl, by tak získal zhruba 25 miliard korun, o deset miliard více než loni.

Vedení firmy navrhlo za rok 2013 dividendu 40 korun za akcii, takže částka navrhovaná k výplatě představuje 61 procent z konsolidovaného zisku po zdanění. Navržená výše dividendy je shodná s výši před rokem. Pokud by návrh představenstva schválila červnová valná hromada, stát by jako majoritní vlastník získal přes 15 miliard korun.

Akcionáři ČEZ rozhodnou dividendu 27. června. Management nebo Babiš?

Výbor se usnesením k ČEZ začal zabývat za přítomnosti generálního ředitele Beneše již na své předchozí schůzi 9. dubna. Výbor ale tehdy usnesení neodhlasoval, protože odešel jeden z poslanců a jejich počet v místnosti tak klesl pod nutnou hranici.

Newsletter