Vydrží NWR s hotovostí?

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, loni meziročně zvýšila ztrátu. Odborníci upozorňují také na předpokládaný pokles hotovosti firmy během letošního roku. Pokud by se firmě nepodařilo získat dodatečné peníze, vystačila by ji hotovost jen zhruba na dvě čtvrtletí. Poté by mohl hrozit úpadek firmy.  Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes oslovila ČTK.

K nejvíce sledovaným číslům bude podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové patřit právě aktuální zásoba hotovosti a především případné komentáře managementu k vývoji vyjednávání s investory, které NWR požádalo o další podporu již loni v prosinci. „Jakýkoli návrh řešení ze strany managementu, případně výhled pro rok 2016, tak bude pro investory klíčový,“ uvedla Dvořáková. Že by nějakou zásadní informaci typu bankrotu NWR oznámila již tuto středu při oznámení výsledků za 4. čtvrtletí i celý loňský rok, ale analytici spíše nepředpokládají.

OKD i NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýkají s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová.

 

Havířům se nelíbí plány vedení těžební firmy OKD, která chce zavřít ztrátový Důl Paskov. Vyhlásili proto stávkovou pohotovost.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 23. únor 2016

 

„Očekávám, že společnost NWR přistoupila k dalšímu odpisu hodnoty aktiv, kvůli čemuž lze předpokládat, že reportovaná čísla budou výrazně záporná,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Výši odpisu je podle něj těžké odhadnout, sám zmínil částku 125 miliony eur. I při nezapočtení této bezhotovostní položky by podle něj mohla činit ztráta za loňský rok kolem 32 milionů eur. Za rok 2014 byla společnost ve ztrátě 21 milionů eur.

Za hlavní problém odborníci označují pokles hotovosti, kterému podle nich bude firma v letošním roce čelit. Ke konci loňského roku přitom podle analytiků hotovost firmě stoupla. „Po úbytku hotovosti ve 3. čtvrtletí loňského roku, kdy klesla na 57 milionů eur, by mělo NWR reportovat ve 4. čtvrtletí podstatný nárůst. Podle našich odhadů by hotovostní pozice měla vzrůst na asi 90 milionů eur,“ řekl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Šéf OKD: Do tří let propustíme polovinu zaměstnanců

Situace se ale podle něj v novém roce podstatně zhoršila. „Cena koksovatelného uhlí na rok 2016 a 2017 by měla být na úrovni 81 euro za tunu. Za těchto podmínek nedokáže společnost generovat hotovost,“ konstatoval Trampota. Na jak dlouho NWR peníze vydrží, je podle něj těžké odhadovat. „Obecně bych řekl, že to bude kolem dvou čtvrtletí. Během této doby se už ale asi dočkáme nějakého oznámení,“ dodal.

S tím souhlasí analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Uvedl, že pokud bude mezikvartální úbytek hotovosti v rozmezí 20 až 25 milionů eur, firmě peníze vydrží „s odřenýma ušima“ na dvě čtvrtletí. „Zatím nejsou veřejné informace, že by firma byla v platební neschopnosti. Nepředpokládám proto nyní vyhlášení bankrotu. Probíhají jednání se státem a patrně i s věřiteli,“ řekl ČTK. Bankrot podle něj není nutné vyhlašovat, dokud nebudou vyčerpány všechny možnosti jednání nebo pokud se prudce nezhorší finanční situace firmy.

Přesná vlastnická struktura mateřské NWR je v současnosti nejasná. Představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Nadále mu však patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining. Ta ale v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj 50,5procentní podíl na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings B.V. NWR navíc vydala 1,44 milionu nových akcií, čímž se pravděpodobně vlastnická struktura firmy neznámým způsobem změnila.

Newsletter