Výhled Citi: Dál věříme akciím, v USA chybí alternativa

Stratégové Citibank jsou stále pozitivní na akcie. V novém výhledu očekávají, že ty by měly mít výnos až 18 % do konce roku 2015. Globálně se akcie obchodují na 17násobku zisků (P/E 17), což je v souladu s jejich dlouhodobým mediánem. Citi ale věří, že býčí trh nyní míří do posledního stádia, nicméně je ještě brzy určit, jestli již končí, neboť růst zisků společností je stále na dobré úrovni. Citi doporučuje nakupovat akcie „na poklesech“ a říká, že růst zisků potáhne trhy nahoru. Citi čeká globální růst EPS o 10 % v roce 2014 a o 8 % v roce 2015.

Hlavní stratég Tobias Levkovich je stále poměrně pozitivní na americké akcie, ale zdůraznil, že v současnosti investoři změnili svůj náhled a již nejsou tolik nervózní v otázce, kdy začne Fed zvyšovat sazby, ale spíše mají obavy o růst globální ekonomiky. Investoři by měli ale akcie držet kvůli nedostatku alternativních investic, neboť společnosti v Americe mají dobré výsledky za 3. kvartál, nabírají nové zaměstnance a investují.

Citi drží svůj pozitivní náhled na evropské akcie a současný pokles cen akcií vidí jako nákupní příležitost. Citi předpokládá, že ECB svou politikou přebije všechny obavy o makroekonomiku i výsledky firem v Evropě. V eurozóně tak oslabí euro a mírná rozpočtová politika a dynamika bankovních úvěrů podpoří evropské akcie.

Citi je pozitivní i na japonské akcie, očekává vyšší EPS v 4. čtvrtletí 2014, než je konsensus trhu, a předpokládá, že slabší jen, silná ziskovost a rozumné valuace firem potáhnou akciový trh nahoru.

Další stratég Citi Markus Rosgen zdůrazňuje, že současné poklesy na „emerging markets“ dostaly valuace na atraktivní úrovně pro vstup do pozic, a preferuje Asii před Latinskou Amerikou a regionem CEEMEA (Střední Evropa, Střední východ a Afrika).

Z rozvinutých trhů Citi preferuje Japonsko a Evropu (mimo Velkou Británii), kde bude pokračovat uvolněná monetární politika, která bude oslabovat místní měny. Naopak předpoklad, že bude pokračovat posilování dolaru, nutí Citi snížit expozici na „emerging markets“ na NEUTRAL.

 

Celková strategie

Overweight: Evropa mimo UK, Japonsko                           

Neutral: Emerging markets, UK                  

Underweight: USA, Austrálie

 

„Emerging markets“ strategie

Overweight: Čína, Taiwan, Polsko                       

Neutral: Korea, Rusko, Turecko, Mexiko                   

Underweight: Indie, Indonésie, Malajsie, Thajsko, Jižní Afrika, Řecko, Brazílie, Chile

 

Na kovech je Citi pozitivní na měď, cín, zinek, paladium a platinu, a neutrální na hliník, zinek. Na ropu je Citi negativní a čeká další poklesy obou typů, tedy americké lehké ropy WTI i severomořské Brent.

Newsletter