Výprodej na bankách stáhl pražskou burzu o 1,7 % níž

Pražská burza pod tíhou sentimentu výrazně padá a odepisuje většinu zisků z půlky týdne. Index PX odepsal -1,7 % na podprůměrném objemu necelých 500 milionů korun. Byly to zejména banky, které táhly index dolů, když akcie ČEZu se podařilo udržet zisky z konce týdne. Ostřejší debata a výměna názorů v rámci řecké krize a jejich účastníků se podepsala na averzi k riziku přes všechny třídy aktiv.

Z domácích titulů, které na to nejvíce doplatily, byla rakouská Erste, která propadla o silných 3,03 % a odepsala tak výraznou část zisků z konce týdne. Akcie nadále trpí velkou kolísavostí a pohyby o 1 euro nejsou výjimkou. Komerční banka propadla o 2,5 % a po výletu k úrovni 5.200 Kč se opět navrátila k hranici 5.100 Kč a na dohled svému 200dennímu průměru. Nákupní apetit z předprodaných úrovní na ČEZu dnes pokračoval akcie i přes pokles trhu držela zisky a odepsala pouze 0,5 %. Závěr na burze již nebyl tak silný a určité vyčerpání nákupu bylo cítit. Schválená dividenda nebyla pro trh již něčím překvapivým.

ČEZ vyplatí dividendu 40 Kč na akcii. Vedení bez odměny

Solidní růst akcii O2 po rozštěpení trvá a nízká likvidita spolu s vyčerpaným prodejním zájmem po událostech z minulých týdnů drží akcii v kursu. Dnes nepatrně ztratila -0,4 %, ale zároveň drží maxim od přechodu na odštěpenou část. V následujícím týdnu bude zajímavé sledovat, zda vůbec nějaká bude, reakci majoritního vlastníka po ostrých slovech ředitele pražské burzy, který otevřeně nebojácně promluvil o tom, co každého účastníka trhu v Praze trápí.

Newsletter