Výprodej rizika v Evropě pokračuje, DAX za dva týdny -8 %

Rostoucí geopolitické napětí opět srazilo evropské burzy do červených čísel. Ty tak navázaly na včerejší propad v zámoří, který se přenesl i do asijského regionu – dnes japonský index Nikkei propadl o 2,98 %.

Ztráty v Evropě v průběhu dne přesahovaly 1% hranici. Nyní se situace trochu uklidňuje a krátkodobě přeprodané úrovně postupně přitahují řadu spekulantů. Německý index DAX za poslední dva týdny ztratil více jak 8 % a dostává se tak poblíž svých březnových minim na 8 913 bodech. Aktuálně německý index klesá o 0,2 %, francouzský CAC stagnuje a britský FTSE ztrácí o 0,3 %.

Z vybraných sektorů si zisky připisují bankovní tituly. Více jak 1 % přidává španělský bankovní gigant Banco Santander, který se tak obchoduje u 7,245 EUR za akcii. O více jak 2 % roste italská Unicredit a více jak 1 % přidává britská Barclays či francouzská Socitete Generale.

Sektor utilit vykazuje jen minimální změny, kdy německý E.ON vyklesává o 0,15 % a RWE se drží poblíž kladné nuly.

Negativní náladu přinesl poslední vývoj v Iráku, kdy bojovníci ze skupiny, která si říká Islámský stát, dobyli v poslední době další tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Na danou situaci v rámci obrany civilistů a odvrácení možné genocidy zareagoval americký prezident Barack Obama, který povolil přesné letecké údery v případě dalšího postupu islamistů ke kurdskému Irbílu.

Z více jak 1% ztráty se postupně dostává i pražský index PX. Ten aktuálně ztrácí 0,2 % a pohybuje se tak u 950bodové hranice. Další zisk si připisuje těžařská společnost NWR, která se během dopolední části obchodovala u denních maxim na 4,95 Kč. Titul tak od pondělí přidává více jak 100 %, při průměrných denních zobchodovaných objemech ve výši 5 – 10 mil. Kč. Pro malé spekulanty je tak titul aktuálně ideální. Bez větších změn seancí prochází bankovní tituly. Obdobně je na tom ČEZ. Více tak aktuálně ztrácí CETV, které klesá pod 50 Kč hranici či pojišťovací titul VIG, který klesá o 0,5 %. Celkový objem na trhu dosahuje necelých 350 mil. Kč. 

Newsletter