Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Výroba aut na Slovensku stoupla na rekord přes 1,04 milionu vozů

Výroba automobilů na Slovensku loni mírně vzrostla a dosáhla nového rekordu. Závody tří automobilek v zemi pod Tatrami smontovaly více než 1,04 milionu aut. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali zástupci slovenského svazu automobilového průmyslu, podle něhož si Slovensko v přepočtu na obyvatele udrželo pozici největšího výrobce automobilů.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem ekonomiky Slovenska. Své továrny mají v zemi korejská automobilka Kia, dále německý Volkswagen a francouzský koncern PSA. Odvětví automobilového průmyslu posílí svou pozici ve slovenském hospodářství po dokončení továrny britské automobilky Jaguar Land Rover, která staví závod na jihu Slovenska.

Výrobní výsledky dosud zveřejnily dva ze tří slovenských závodů automobilek. Továrna Kia smontovala rekordních 339.500 aut, závod PSA zvýšil výrobu meziročně o čtyři procenta na nový rekord 315.050 vozidel.

Rekordních hodnot dosáhly loni na Slovensku i registrace nových osobních vozidel. Do evidence bylo přihlášeno 88.163 aut, což meziročně znamená nárůst o 13,09 procenta a zároveň nejlepší výsledek od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993.

Newsletter