Vysmívaný stratég: Ropa padne na 10 dolarů

Je to více než rok, co se Paulu Hodgesovi vysmívali, když předpovídal ropě cenu 25 dolarů za barel nejen z důvodu převisu nabídky či zpomalení čínské poptávky. Poté, co se ropa k této hranici přibližuje, se může smát Paul Hodges. Nyní už připouští nejen Goldmani, ale i „všichni ostatní“, že by se ropa mohla obchodovat na úrovních, které jsme ve 20. století neviděli.

Šéf výzkumu pro komodity ve Standard Chartered, Paul Hodges, se však rozhodl snížit odhad ceny za barel na ještě dramatičtější úroveň. Ceny by podle něj mohly klesnout až na úroveň 10 dolarů za barel. Důvod? Nevidí momentálně žádný fundament, který by trh s ropu měl přivést k rovnováze. Ceny, podle něj, výhradně reagují na finanční toky vyvolané pohybem ostatních cen aktiv, včetně amerického dolaru či akciového trhu.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se dnes poprvé od prosince 2003 propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Od začátku roku již ceny ropy klesly asi o 20 procent. Trh od počátku roku sráží přetrvávající nadprodukce, ale také obavy o vývoj čínské ekonomiky, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě.

Ropa. Všude ropa. Samá ropa. To je ale divná… Na počátku druhého obchodního týdne roku ropa propadá opět o pět a více…


Posted by Roklen24 on Monday, 11 January 2016

 

Co se bankovních institucí týká, nejvíce „bearish“ na komodity je v současné době Barclays. Dobrý scénář nemá ani pro ropu. Banka po korekci v roce 2016 očekává jak ropu Brent, tak WTI na průměru 37 dolarů za barel. V původních předpovědi očekávala ceny na úrovni 60, respektive 56 dolarů za barel.

FinTech Daily: Čtyři scénáře budoucnosti bank

Padající ceny ropy budou mít vliv také na USA. Ceny okolo 30 dolarů za barel budou do roku 2017 podle Wolfe Research znamenat bankrot a restrukturalizaci až pro třetinu amerických producentů ropy a zemního plynu. Cena, která by mohla některé zachránit, se podle analytiků pohybuje okolo 50 dolarů za barel. O bankrot již, podle Haynes a Boone, požádalo více než 30 malých firem, které dohromady dluží více něž 13 miliard dolarů.

Stratégové na Wall Street vyhlížejí korekci a odepisují frakování

Newsletter