Vysoké kreditní skóre? Zajistí vám dům, auto i rande

Často můžete slyšet, že jsou věci, které si za peníze nekoupíte; mezi takové by měla patřit především láska. Jenže to není až tak úplně pravda. Ještě častěji totiž můžete slyšet, že lidé si své potenciální partnery vybírají ve velké míře podle vzhledu, který lze ovšem s dostatkem zdrojů přirozeně značně vylepšit. A ve skutečnosti je vztah mezi penězi a láskou ještě mnohem přímočařejší – jak ukázala seznamková studie, o které informoval Business Insider, lidé si své potenciální partnery často vybírají podle kreditního skóre.

Rozsáhlou studii provedla společnost Match Media Group vlastnící několik online seznamek a seznamovacích aplikací, které pokrývají na 63 milionů uživatelů. Snažila se zjistit, jaké jsou klíčové faktory, podle kterých si lidé vybírají, s kým by rádi vyrazili na schůzku. A podle výsledků se zdá, že řadu z nich spíše než drahé a luxusně vypadající auto zaujme vysoké kreditní skóre.

Ověřeno na datech: Uživatelé Apple mají nejvyšší úvěrové skóre

Kreditní skóre (credit score) je primárně nástrojem pro banky, který jim pomáhá určit, jak moc důvěryhodná je pro ni osoba, která žádá o úvěr. Do jeho výpočtu vstupují zejména faktory jako majetek či výše a stálost příjmů, ale třeba také to, zda se daná osoba nezpožďuje v placení svých dluhů na kreditních kartách či u dalších nutných plateb. Jedná se zkrátka o nástroj, který pomáhá určit výši kreditního rizika spojeného s obchodem, tedy pravděpodobnost, že nedojde ke splacení závazku ze strany klienta. Jak ovšem ukázala studie, kreditní skóre je také pro mnohé dobrou pomůckou, jak odhadnout „bonitu“ potenciálního partnera.

Do seznamkové studie se zapojily 2 tisíce lidí, přičemž všichni měli zkušenosti s hledáním lásky na internetu. Z nich 58 % považuje dobré kreditní skóre za atraktivnější než pěkný automobil. Polovina respondentů jej považuje za důležitější než působivé zaměstnání a podle 40 % je kreditní skóre významnějším faktorem než fyzická atraktivita protějšku. Na druhou stranu, celkem  69 % respondentů uvedlo, že jim bylo nepříjemné při „randění“ sdělovat své kreditní skóre.

 

Z výsledků také vyplynulo, že vysoké kreditní skóre je považováno za znamení odpovědnosti, důvěryhodnosti a inteligence. Finanční zodpovědnost byla při hledání protějšku důležitá pro 69 % respondentů (77 % u žen a 61 % u mužů) a překonala tak čísla, která byla uváděna u smyslu pro humor (67 %) a přitažlivosti (51 %). Pro 53 % respondentů byly finanční záležitosti významným problémem v předchozím či současném vztahu, což je vedlo k tomu, že by se takovým obtížím chtěli pro příště vyhnout.

A jak ukázala studie ekonomů z amerického Federálního rezervního systému, posuzování opačného pohlaví podle jeho kreditního skóre se navzdory prvnímu dojmu nezdá být jako špatná strategie. Jak naznačují výsledky výzkumu, lidé s podobným kreditním skóre mají relativně vyšší naději na dlouhotrvající vztah, než pokud se spojí lidé se značně odlišným. To ovšem implikuje, že při hledání lásky byste měli nejen pátrat po kreditním skóre potenciálního partnera, ale vzít v úvahu také to svoje.

Sv. Valentýn a lov na zamilované hlupáky

Newsletter