Vzestup a pád bitcoinu posledních dní. Kolik, kdo, proč?

Po posledním rekordu, který se vyšplhal nad 7800 amerických dolarů za jeden bitcoin, zažil trh největší kryptoměny světa divoký víkend. Cena se z maxima propadla v neděli ráno téměř až na 5600 dolarů, což znamenalo 29procentní pokles. Opačná situace nastala u bitcoin cash, který předběhl ethereum a stal se druhou největší kryptoměnou světa. V pondělí se ale cena BTC opět vzpamatovala a vystoupala na 6600 dolarů. Co způsobilo tyto turbulence?

Bitcoin se začal výrazněji propadat v pátek, tedy dva dny poté, co se na světlo světa dostala informace, že se ruší přechod na technologii SegWit2x.  Propad tak vystrašil všechny investory, kteří od začátku roku mohli vydělat na jejich investici do bitcoinu už pětinásobek.

Bitcoin cash, který se forkem oddělil od původního bitcoinu, naopak od pátku rostl o 32 procent, uvádí server Coin Market Cap. Podle informací agentury Bloomberg získává na popularitě především díky většímu bloku, který transakce zlevňuje a také urychluje. Když kryptoměnová komunita oznámila, že zvětšení bloku pomocí SegWit2x nenastane, původní příznivci tohoto kroku se ve zklamání přesunuli právě k bitcoin cash.

Volatilita bitcoinu byla od pátku až do pondělního poledne poměrně extrémní i na jeho poměry. Bitcoin během první poloviny pondělního dne vzrostl o 11 procent, což představuje zhruba 10 miliard v tržní kapitalizaci. Měna se začala obchodovat na 5867 dolarech a na chvíli dosáhla až na 6770 dolarů. Během úterý se pak pohybovala mezi 6500 a 6600 dolary.To vše v době, kdy se o něj začíná zajímat stále více regulátorů, bank a investičních fondů.

Bitcoin rozděluje. Střet táborů „pro“ a „proti“

Na kryptoměnovém trhu nastala panika kvůli posledním událostem. Lidé by neměli panikařit. Stačí držet obě měny a vyčkat, jak se situace vyvine,“ okomentoval situaci pro Bloomberg Mike Kayamori z tokijské pobočky společnosti Quoine.

„Podobných pádů už jsme letos u bitcoinu mohli pozorovat několik. V paměti nám uvízly hlavně ty z června a září. Pokaždé, kdy nastane výrazný pokles, se ale najdou noví investoři, kteří chtějí v portfoliu nové aktivum,“ uvedl hlavní stratég ForexTime Hussein Sayed a vysvětlil tak prudký pokles a následný nárůst.

Zakladatelé bitcoin cash věří, že jejich přístup ke kryptoměně je jednodušší a bližší původnímu cíli bitcoinu. Tím bylo primárně vytvořit alternativní platební systém. Bitcoin cash totiž v jedné transakci umožňuje obsažení až osmkrát více dat než u originálního bitcoinu. Stoupenci originálu vidí zase smysl v blochchainu založeném na technologii SegWit, který podle jejich slov představuje budoucnost nejen v platbách, ale i ve spoustě jiných funkcí.

Konec levných peněz. Smrt bitcoinu, tentokrát kvůli vyšším sazbám?

Přestože bitcoin cash existuje od srpna, z důvodu očekávaného přechodu bitcoinu na SegWit2x byla jeho popularita velmi nízká. Po středečním odvolání tohoto přechodu ale některé firmy, využívající bitcoin jako platební prostředek, raději přešly na bitcoin cash, který pro ně představuje lepší platební alternativu, uvedla agentura Bloomberg.

 

Podporovatelům bitcoinu cash pogratuloval i spoluzakladatel etherea Vitalik Butterin. V jeho twitterovém příspěvku sdílel statistiku velikosti trhů jednotlivých kryptoměn, kde se právě během nedělního dne dostal bitcoin cash před ethereum (dnes už je ethereum zpět na druhém místě hned za BTC). Dodal také, že kryptoměnám věří právě proto, že v současnosti existuje „několik týmů, které zkouší různé přístupy“.

Newsletter