Vznikne kvůli iPhonu teroristy šifrovací výbor?

Technologická společnost Apple dnes navrhla, aby americká vláda vytvořila výbor, který by se zabýval problematikou šifrování mobilních telefonů. Expertní skupina by prý mohla pomoci vyřešit spor mezi Applem a vyšetřovateli kvůli odblokování dat v telefonu podezřelého zločince. FBI se chce dostat k informacím v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Apple požadavek odmítá s odvoláním na ochranu osobních údajů.

Firma Apple dnes vyzvala vládu, aby své požadavky stáhla a vytvořila výbor či jinou skupinu složenou z expertů na technologie, výzvědné služby a občanské svobody, která by se zabývala důsledky pro národní bezpečnost či soukromí občanů. „Apple by se do takového úsilí rád zapojil,“ uvedla firma v dnes zveřejněném dopisu zákazníkům.

Iphone 6? 112 hodin práce

Úřady se snaží dostat se do přístroje iPhone 5C, který používal Syed Farook, jeden z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Apple by měl na příkaz soudu v telefonu vypnout funkci automatického mazání. Firma požadavky odmítá kvůli obavám o bezpečnost osobních údajů. Obejít bezpečnostní prvky v iPhonu by podle ní bylo technicky možné, kdyby vytvořila nový operační systém. Takový krok by ale prý vytvořil nebezpečný precedens.

 

Spor Apple a FBI pokračuje. Dostane se policie do přístroje iPhone 5C, který vlastnil jeden z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 19. únor 2016

 

Šéf FBI James Comey na blogu věnovaném národní bezpečnosti v neděli napsal, že spíše než o nový precedens jde v případu o „oběti a spravedlnost“. „Čtrnáct lidí bylo povražděno… dlužíme jim důkladné a profesionální vyšetřování podle zákona,“ napsal Comey.

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek firmu za její postoj pokáralo a vyzvalo ji, aby respektovala rozhodnutí soudu. Ke spolupráci s FBI firmu vybízejí i některé oběti útoku. Právník Stephen Larson, který je zastupuje, hodlá sestavit seznam argumentů ve prospěch vládní žádosti a předložit je soudu.

Apple vs. USA: Dostane se FBI do iPhonu útočníka?

Úřady se domnívají, že Farook a jeho žena se ve svém vraždění inspirovali hnutím Islámský stát. Manželský pár před masakrem své mobilní telefony zničil. V případu jde o telefon, který Farookovi coby státnímu zaměstnanci poskytly úřady v San Bernardinu.

Newsletter