Wall Street hledá směr. Nad zdravotnictvím visí Damoklův meč

Včerejší propad amerických akcií byl letošním rekordem. Dnes se již Wall Street lehce vzpamatovala, ovšem i tak se jí nepodařilo nalézt jasný směr. Oči investorů se teď stáčí jedním směrem.

Pozornost obchodníků se vzhledem k zítřku stáčí na sektor zdravotnictví. Ve čtvrtek totiž v Kongresu proběhne hlasování o zrušení systému poskytování zdravotní péče zaručeného  prostřednictvím The Patient Protection and Affordable Care Act, který je mnohem více znám pod názvem Obamacare.

Tato událost se již (částečně) podepsala na trzích, a to během včerejška. Největší výplach roku byl mimo jiné spojen právě s obavou ohledně pozdržení verdiktu o Obamacare, které by mohlo posunout tolik očekávanou daňovou reformu. Stejně tak by případné nezrušení zákona mohlo podkopat důvěru ve sliby prezidenta Trumpa.

„Byť není čtvrteční hlasování hlavním viníkem úterního propadu, rozhodně bude v určení dalšího vývoje trhů hrát významnou roli,“ řekl pro server CNBC Jerem Klein, hlavní stratég společnosti FBN Securities.

Roli ve včerejším a i dnešním (energetika -0,11 %) výplachu hrála rovněž ropa, které své ztráty ještě navýšila. Brent klesl o -0,43 % až na 50,74 USD/barel, WTI pak o -0,07 %, což odpovídá 48,17 USD/barel. Cena černé komodity se tak dostala na svá 4měsíční minima.

Hlavním motorem rudých čísel jsou stále rostoucí americké zásoby. Ty podle poslední zprávy Úřadu pro energetické informace minulý týden vzrostly o pět milionů barelů, tudíž jejich konečný počet dosahuje více jak 533 milionů. Původní predikce pracoval s růstem o „pouhých“ 2,8 milionu.

Index Dow Jones tak dnes klesl o -0,03 % až na 20661,37 bodů. S&P 500 si připsal +0,19 %, což odpovídá 2348,45 bodům. Nasdaq také vzrostl, a to o +0,48 %. Zavírací cena se zastavila na 5821,64 bodech.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon        

  1. Technologie +0,8 %
  2. Utility +0,38 %
  3. Průmyslu +0,38 %

Nejslabší výkon

  1. Telekomunikace -1,02 %
  2. Finance -0,2 %
  3. Spotřebitelské zboží nezbytné -0,14 %

Newsletter