Wall Street hledá směr. Tesla ohlásila ztráty, Twitter překvapil

Americké akcie skončily středu smíšeně. I přesto, že dnešní den přinesl fundament, který Wall Street pomohl k dočasnému růstu, v závěru došla trhům potřebná „šťáva“.

Do plusu dopomohla především guvernérka Fedu Janet Yellenová, která během svého vystoupení před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů odpověděla na otázky ohledně stavu americké ekonomiky a prováděné politiky centrální banky.

Yellenová ve své pololetní zprávě o měnové politice určené pro Kongres uvedla, že Fed nadále počítá s postupným zvyšováním úrokových sazeb. Během svého proslovu pak naznačila, že stále existuje možnost jejich březnového navýšení. Klíčovým ukazatelem tohoto kroku budou především data.

I tak ale dva z hlavních benchamarků spadly do záporu. Index S&P 500 je níže pouze o 0,02 %, což odpovídá 1851,9 bodům. Dow Jones spadl o 0,63 % a zakončil tak na 15 913,8 bodech. Nasdaq jako jediný vzrostl o 0,35 % a zastavil se na 4283,6 bodech.

Proslov Yellenové pomohl na chvíli i dolaru, který během dne poznatelně posiloval. V závěru ovšem zisky umazal, aby oslabil o pouhých 0,02 % na páru s eurem. Eurodolar se tak obchoduje na 1,129 EURUSD.

Částečně pozitivně na americké akcie zapůsobil i vývoj na ropě, která si připsala zisky. Brent je v plusu o 0,13 %, což odpovídá 30,925 dolarům za barel. WTI silně stoupala, a to o 4,32 %. Jeden barel americké ropy tak teď vyjde na 29,72 dolarů.

Po trhu zveřejnila své výsledky za poslední tři měsíce společnost Tesla. Známý výrobce elektrických aut oznámil ztrátu o velikosti 87 centů na akcii. Očekávání byla nastavena na zisk 10 centů. Tržby dosáhly 1,75 miliardy dolarů při predikci na 1,79 miliardách. Za celý rok 2015 dosáhla firma upravené ztráty na akcii o velikosti 2,3 dolarů.

I přes negativní výsledky akcie Tesly v aftermarketu rostou o více jak 11 %, a to především díky pozitivnímu výhledu pro rok 2016. Očekává se, že firma vyrobí 80 až 90 tisíc nových modelů S a X.

Jako další reportoval výsledky Twitter. Za poslední kvartál dosáhl provozovatel sociální sítě zisku na akcii o velikosti 16 centů. Očekávání byla nastavena na 12 centů. Zisk skončil na 710 milionech dolarů, o 10 milionů více než byl konsensus. Za poslední kvartály klesl počet měsíčních aktivních uživatelů sítě vyjma těch mobilních na 305 milionů oproti předešlým 307 milionům. Očekávalo se zhruba 309 milionů. V lednu už byl však pozorován návrat k číslům ze třetího čtvrtletí.

V aftermamrketu Twitter padá o více jak 1 %, což je především vina neuspokojivého počtu uživatelů.

Twitter se rozhodl změnit systém řazení zpráv

Newsletter