Wall Street končí září se ztrátou, čtvrtletní bilance ale kladná

Poslední zářijový den uzavřely americké akciové trhy s mírnou ztrátou v rozmezí 0,2 až 0,3 procenta. Zatímco však je i bilance za celý měsíc záporná, celé čtvrtletí uzavírají indexy v plusu, což lze přičíst do určité míry uzavíráním pozic profesionálních investorů právě v souvislosti s končícím kvartálem (tzv. window dressing).

Dnešní údaje z ekonomiky zaostaly za očekáváním a to a úrovni S&P/Case-Shiller indexu cen domů, spotřebitelské důvěry i předstihového ukazatele aktivity v průmyslu v podobě chicagského indexu nákupních manažerů.

Americká ekonomika vysílá slabší vzkaz z realitního trhu i firem

Několikanásobné zklamání ovšem akciový trh do větších ztrát neuvrhlo. Investoři přitom vyčkávají čtvrtečního zasedání ECB, která by měla zveřejnit detaily chystaných nákupů aktiv.

Index Dow Jones ztratil 0,2 % za dnešní den a 0,3 % za celé září, ovšem s kladnou kvartální bilancí 1,3 %. Druhý z indexů, S&P 500, který dnes tratil 0,3 %, za celý měsíc sklouzl o 1,6 %, ovšem za červenec až září dokázal posílit o 0,6 %. Technologický Nasdaq za dnešní den tratil také 0,3 %. Jeho zářijovou ztrátu 1,9 % kompenzuje kvartální zisk 1,9 %.

Akcie eBay (+12 %) letí vzhůru. Icahn uspěl, Paypal se oddělí

Akcie Move vzrostly o 37 % po zprávě, že New Corp -2,68 % koupí realitní firmu za 21 dolarů za akcii. Slušný nárůst si připsala také eBay +7,5 % poté, co firma oznámila plány na vyčlenění PayPal do samostatné společnosti. Automobilka Ford -2,1 % byla pod tlakem kvůli slabšímu celoročnímu výhledu hospodaření.

Výrazné ztráty dnes zaznamenal sektor energií a nerostných surovin, s nejhorším výsledkem v indexu S&P 500. V poklesu tak pokračovaly ropné společnosti, kdy Chevron Corp poklesl o 1 %, Occidental Petroleum -1,1 %, Transglobe Energy -2 %.

Newsletter