Wall Street podpořil prudký vzestup cen ropy

Americké akciové trhy dnes uzavřely smíšeně, ztráty postihly pouze technologický index Nasdaq Composite. Širší index amerických akcií S&P 500 rostl a přiblížil se rekordnímu maximu z loňského května. Wall Street dnes podpořil prudký vzestup cen ropy.

Akcie ropných společností dnes zvedly ceny ropy, které stouply až o více než tři procenta. Ovlivnila je stávka v kuvajtském ropném sektoru, kvůli níž klesla tamní produkce ropy na téměř polovinu.

 S&P 500 si připsal 0,31 procenta na 2100,80 bodu. Dařilo se materiálnímu sektoru, největší ztráty naopak postihl sektor informačních technologií. Úzký index blue chips DJIA zpevnil o 0,31 procenta na 18 053,53 bodu. Psychologickou hranici 18 000 bodů index včera pokořil poprvé od loňského 20. července. Naopak technologický index Nasdaq ztratil 0,40 procenta na 4940,33 bodu.

Investoři sledovali především výsledky firem. K dnešnímu posílení hlavních indexů přispěl nejvíce růst akcií Johnson & Johnson o 1,5 procenta. K zisku přispěly i akcie investiční banky Goldman Sachs. Její čistý zisk se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 56 procent na 1,2 miliardy dolarů.  Výsledky oznámila i  technologická společnost IBM,  její zisk se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 14 procent na dvě miliardy dolarů kvůli pokračujícímu poklesu tržeb. Akcie firmy reagovaly poklesem.

 

 

Z ekonomiky dnes přišly zprávy, že počet nově zahájených staveb v březnu klesl o 8,8 procenta, zatímco trh čekal pokles o 1,1 procenta a počet stavebních povolení v březnu klesl o 7,7 procenta, když se čekal růst o dvě procenta.

Na devizovém trhu dnes dolar výrazně oslabil vůči euru a takzvaným komoditním měnám, které těžily z růstu cen ropy a dalších surovin.

Newsletter