Wall Street poslali dolů američtí zaměstnavatelé

Americké akciové trhy zakončily týden mírným poklesem. Zisky utilit kompenzoval pokles finančního sektoru. Hlavním důvodem poklesu ale byla špatná čísla z amerického trhu práce. Zaměstnavatelé totiž v květnu vytvořili jen 38 tisíc pracovních míst. To je nejméně za posledních téměř šest let. Výrazně se tak snížila šance na to, že Fed příští týden zvýší úrokové sazby.

Počet nově vytvořených pracovních míst byl nejnižší od září 2010. Ve zpracovatelském průmyslu se zaměstnanost snížila o 36 tisíc. Květnové údaje zkreslila celoměsíční stávka u telekomunikačního operátora Verizon, celkový obraz ale zásadně nezměnila.

Dow Jonesův úzký index bluechips, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil  0,18 procenta na 17 807,13 bodu. Ztráty postihly investiční banku Goldman Sachs, dařilo se naopak akciím firmy Caterpillar.

Širší index S&P 500 odepsal 0,29 procenta na 2099,13 bodu, když se nedařilo finančnímu sektoru. Zisky naopak zaznamenaly utility. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4942,52 bodu se ztrátou 0,58 procenta.

Za celý týden Dow Jones ztratil 0,4 procenta. S&P 500 zůstal téměř beze změny a Nasdaq stoupl o 0,2 procenta.

 

 

Z ekonomiky dnes přišla také zpráva, že ISM index aktivity mimo průmysl kompozitní v květnu klesl na 52,9 bodu, zatímco trh čekal 55,3 bodu.

Pravděpodobnost, že Fed v červnu zvýší sazby, se po dnešních číslech podle CME Group FedWatch výrazně snížila. Ještě před dnešními daty činila 21 procent, nyní je to jen šest procent.

Newsletter