Wall Street se s týdnem loučí kladně, obr GE nadchl akcionáře

Americké akcie v poslední seanci týdne mířily vzhůru a se ziskem také dnešní obchodování uzavřely. Index Dow Jones dnes poprvé v tomto měsíci překonal hranici 18.000 bodů, když vzrostl o 0,55 %. Širší index S&P 500 přidal 0,52 % nad 2.100 bodů a index technologického trhu Nasdaq zakončil o 0,43 % silnější na dosah 5.000 b.

Náladu na trzích podpořilo rozhodnutí největšího amerického konglomerátu General Electrics zbavit se velké části aktivit v divizi finančních služeb. GE mimo to prodá své aktivity na trhu komerčních nemovitostí investiční společnosti BlackStone Group a bance Wells Fargo za 26,5 miliardy dolarů. Z výnosu hodlá akcionářům vrátit zpět až 90 mld. dolarů do roku 2018, což zahrnuje plán zpětného odkupu akcií v objemu 50 mld. USD. Titul uzavřel se ziskem 10,8 %, přičemž se zobchodovalo nejvíce akcií GE od března 2009.

Ze sektoru realit přišly zprávy o ještě jedné významné transakci. Akcie správce nemovitostí Excel Trust stouply o více než 14 procent poté, co firma oznámila, že ji koupí investiční skupina Blackstone Group za zhruba dvě miliardy dolarů. 

Americký dolar dnes vůči euru posiloval a obchodoval se poblíž úrovně 1,06 EURUSD (denní rozpětí 1,0565 až 1,0686). Cena ropy rostla po zprávě o rychlejším omezování těžby ve Spojených státech. Barel americké lehké ropy i severomořského Brentu se obchodoval zhruba o 2 % výše – jeho cena se blížila k 52 resp. 58 dolarům.

1Q v USA: Vrásky firem, úsměv investorů? (+kalendář)

Investoři upírají zrak k americké výsledkové sezóně, která odstartovala tento týden, a to nijak valnými čísly producenta hliníku Alcoa. Naplno se rozjede v příštím týdnu v úterý, kdy bude reportovat technologický Intel i banky JPMorgan a Wells Fargo. Očekávání pro sezónu korporátních výsledků za 1Q nejsou optimistická – podle průzkumu FactSet klesly zisky v rámci S&P 500 o 4,7 procenta.

Hliníkář Alcoa zahájil americké výsledky. Nemastně, neslaně

Newsletter